reklama

Je mezi nimi i Vladimir Markov, který pro Reuters říká, že ti, kdo jsou tu umístění, tráví čas výměnou vzkazů přes sociální sítě s lidmi v Evropě a ve Spojených státech, jež úřady rovněž nechaly dát do karantény ve snaze zastavit šíření viru.

"Belgičani jsou ve vojenské nemocnici a mají pivo. Mají dovoleno chodit ven a mohou se procházet po chodbách v maskách. My jsme tu úplně uvěznění. Někteří Francouzi jsou v Marseille s výhledem na moře," dodal Markov.

Stovky lidí po celém světě se ocitly v karanténě poté, co opustily Čínu. Když 36letý Markov ve středu dorazil z Wu-chanu do Ťumenské oblasti na Sibiři, odebrali mu lidé v kompletních ochranných oblecích jeho šaty, přidělili mu proužkované pyžamo, umístili ho na pokoj s dalším z evakuovaných a řekli mu, že z něj další dva týdny nesmí odejít.

"Máme tu les, břízy bělokoré. Všechno je to velmi ruské. Američany poslali někam do Kalifornie. Nevím, jak žijí. Kazaši jsou taky zavření v nemocnici," řekl v telefonickém rozhovoru ze sibiřského karanténního zařízení.

Se svým spolubydlícím mají televizi, laptopy a vlastní telefony. Ale jediným fyzickým kontaktem s okolním světem jsou zdravotníci, kteří jim v ochranných oblecích nosí jídlo a v pravidelných intervalech jim od páté hodiny ranní měří teplotu.

Markov je rodilý Rus, který žil v zahraničí 12 let a má také nizozemské občanství. V Číně pracoval v oboru mikročipů pouhé tři měsíce, když se objevil nový koronavirus. Valná většina lidí v sibiřské karanténě jsou Rusové, ale je tu i několik dalších občanů bývalých sovětských republik.

V telefonátu Markov uvedl, že většina lidí v karanténě je mladých a s touto bizarní situací se zatím vypořádává dobře. Myslí si ale, že s postupujícím časem bude jejich trpělivost slábnout.

Všech 144 evakuovaných bylo z Číny přepraveno ve dvou vojenských letadlech typu Il-76 a let trval 13 hodin. Seděli na dřevěných lavicích pokrytých vlněnými dekami a k dispozici měli jen přenosnou toaletu ve stanu. "Všechno to vypadalo naprosto neskutečně," říká Markov. "Lidi celí oblečení v ochranných skafandrech, co chodili sem a tam. Bylo to jako ve filmu."

reklama