Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí vyšší čísla potvrzených případů nákazy a obětí nemoci covid-19 než oficiální údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) a amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC); v některých případech byly v minulosti statistiky JHU opraveny směrem dolů, upozornila agentura DPA.

Ve Spojených státech je nyní nejvíce mrtvých v souvislosti s covidem-19 na světě a dvakrát více, než ve druhé nejpostiženější zemi - Itálii. Denní bilance obětí v USA v posledních dnech mírně klesala, ale stále se pohybuje kolem 2000.

Pozitivní test na koronavirus mělo ve Spojených státech od začátku epidemie přes 1,1 milionu lidí, což je zhruba třetina všech ve světě potvrzených výskytů nákazy.

USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, jsou v absolutních číslech koronavirem nejzasaženější zemí. Při přepočtu na počet obyvatel ale s nákazou zemřelo více lidí v Belgii, Španělsku, Itálii, Británii a Francii.

Prezident Trump na pravidelné konferenci v Bílém domě v pátek řekl, že nyní doufá, že koronaviru v zemi podlehne méně než 100.000 lidí. "Doufejme, že nakonec nepřekročíme hranici 100.000 ztracených životů, což je nicméně hrozivé číslo," uvedl Trump.

Guvernér silně zasaženého státu New York Andrew Cuomo dnes zveřejnil předběžné výsledky místní studie imunity. Vyplývá z nich, že v některých částech města New Yorku se koronavirem infikovala možná i více než čtvrtina obyvatel. Namátkové testy odhalily, že zvlášť zasažená je spíše chudší městská část Bronx, kde byly protilátky zjištěny u 27,6 procenta testovaných. Na Manhattanu bylo takových lidí 17,3 procenta.

V průměru byly ve městě New York protilátky, které ti tělo podle expertů vytváří po setkání s infekcí, zjištěny u zhruba 20 procent testovaných, což by potvrzovalo výsledky jednoho staršího a menšího testu. V celém státě New York má podle testů protilátky 12,3 procenta obyvatel. Testováno přitom bylo 15.000 náhodně vybraných lidí. Aktuální studie o protilátkách jsou však v rané fázi a není jasné, do jaké míry jsou přesné, upozorňuje agentura DPA.

Ve městě New York, které má přibližně 8,4 milionu obyvatel, bylo do pátku podle guvernéra oficiálně zachyceno 170.000 případů koronavirové nákazy. Data ze studie ale naznačují, že skutečný počet infikovaných by mohl být přibližně desetkrát vyšší. V posledních dnech umíralo ve státě New York vždy zhruba 300 lidí s virem Sars-CoV-2.

Cuomo dnes rovněž odmítl údajně předčasné výzvy k otevření New Yorku. Podotkl, že si je vědom lidí bez práce, je ale třeba koronaviru více rozumět. "I když jsme v neprozkoumaných vodách, neznamená to, že budeme postupovat slepě," řekl Cuomo. Kroky by se měly podle něj opírat o informace a fakta, nikoli o emoce, politiku nebo názory a pocity lidí.

Guvernéři zhruba poloviny států USA od tohoto víkendu částečně rozvolňují protiepidemická opatření, poznamenala agentura Reuters. V čele tohoto úsilí jsou Georgia a Texas. Státy jsou přitom pod ekonomickým tlakem. Vládní údaje z tohoto týdne ukazují, že 30 milionů Američanů od 21. března požádalo o podporu v nezaměstnanosti.

Guvernérka amerického státu Nové Mexiko Michelle Lujanová Grishamová v pátek nařídila uzavření turisty vyhledávaného městečka Gallup v okrese McKinley, kde bylo zaznamenáno 1027 případů koronaviru a 19 zemřelých. Ve městě se zhruba 22.000 obyvateli žije mnoho příslušníků původních indiánských kmenů a do okresu zasahuje i část rezervace Navajo Nation, v níž je mimořádně vysoká úmrtnost spojená s covidem-19.

Všechny silnice vedoucí do Gallupu byly uzavřeny a obchody ve městě budou muset mít zavřeno od 17:00 do 08:00. Gallup leží u legendární historické silnice Route 66 a v okolí se natáčelo mnoho westernů.