reklama

Informoval o tom ruský list Kommersant s odvoláním na majetkové prohlášení, zveřejněné ústřední volební komisí. Putin se letos v březnových volbách uchází o zvolení do čela státu popáté, a podle expertů je jeho zvolení považováno za pravděpodobné. Jeho vojenská penze pochází z doby, kdy byl důstojníkem sovětské tajné policie KGB.

Putinův majetek zahrnuje byt o rozloze 77 metrů čtverečních v Petrohradu a další byt v Moskvě o rozloze 154 metrů čtverečních. Kromě toho vlastní parkovací stání v Petrohradu a dva tři auta, dvě sovětské Volhy a terénní vůz Niva.

Během šesti let klesl počet Putinových bankovních účtů ze 13 na deset, ale suma úspor vzrostla během této doby zhruba čtyřnásobně z 13,8 milionu na 54,4 milionu rublů. Za posledních 12 let se Putinovy úspory zvětšily skoro desetinásobně.

V roce 2012 Putin přiznal 5,7 milionu rublů na svých účtech. Mluvčí Putinova volebního štábu Alexandra Suvorovová vysvětlila, že výše úspor odpovídá jeho příjmům, a zdůraznila, že funkce prezidenta umožňuje odkládat si peníze, protože stát se o něj stará.

Putin má kromě mzdy také reprezentační fondy, kremelské zázemí a několik venkovských rezidencí. Spekulace o rozsáhlejším majetku, než je oficiálně uvedeno, občas vyvstávají v médiích, a opoziční vůdce Alexej Navalnyj tvrdí, že jmění nejvlivnějších ruských politiků může být registrováno na jiných osobách, aby zůstalo utajeno.

Putin zakázal veřejné zveřejňování majetkových přiznání úředníků poté, co ruská vojska vstoupila na Ukrajinu, což vyvolalo obavy, že omezení veřejné kontroly státní moci bude ještě větší.