reklama

Epidemioložka Michelle Groomeová z institutu nakažlivých chorob (NICD) v JAR nicméně dnes zdůraznila, že nových případů nákazy v zemi velmi rychle přibylo za velmi krátkou dobu. Ve čtvrtek řekla, že nákaza se v posledních dvou týdnech šířila exponenciálně. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, posléze to bylo denně kolem 3500 nakažených a tuto středu zaznamenali v JAR za 24 hodin 8500 případů. Za čtvrtek přibylo podle dnes oznámených údajů 11.535 nákaz covidem-19.

Groomeová dnes zopakovala, že stále není jasné, zda se nová varianta omikron šíří rychleji a zda může způsobit vážný průběh nemoci. Také další experti v JAR ve středu v předběžné zprávě pro parlamentní komisi uvedli, že potřebují další data pro určení závažnosti a nakažlivosti nové varianty. Nicméně konstatovali, že očkování brání vážnému průběhu nemoci i v případě varianty omikron.

Ministr zdravotnictví Phaahla dnes novinářům řekl, že varianta omikron se potvrdila v sedmi z devíti provincií země. Nejhorší je situace v provincii Gauteng, jejímž správním střediskem je Johannesburg. Phaahla uvedl, že nejlepší ochranou i proti této variantě je očkování.

Phaahla vyjádřil obavy o šíření nákazy mezi zdravotníky, řekl ale, že nemocnice zatím situaci zvládají. Za čtvrtek přibylo v tamních nemocnicích podle dnešního oznámení NICD 274 pacientů s covidem, o den dříve to bylo 135 nových pacientů.