Smlouva, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, omezuje počet jaderných hlavic i jejich nosičů. Popisuje rovněž podmínky vzájemných inspekcí jaderných zbraní. Rusko, které v únoru vojensky napadlo sousední Ukrajinu, ale na inspekcích od srpna odmítá spolupracovat.

Rjabkov dnes k rozhodnutí Moskvy odložit jednání v Káhiře sdělil, že Rusko mělo jiné požadavky než USA ohledně jeho programu. Washington chtěl podle něj hovořit především o obnově inspekcí a nebral v potaz, že Rusko má jiné priority.

"Naši američtí kolegové dali v řadě oblastí najevo neochotu chápat naše signály a vzít v potaz naše priority a jednali v rozporu s nimi," sdělil Rjabkov. Doplnil, že na programu zasedání se nakonec USA a Rusko neshodly.

Obnova dialogu bude podle Rjabkova možná pouze v případě, že Spojené státy projeví vůli naslouchat požadavkům Ruska. "Máme za to, že možný je pouze takový dialog, který se zakládá na principu, že zájmy mají být v rovnováze," sdělil. "Vzhledem k tomu, že přerušit takovýto dialog se rozhodla druhá strana, je to právě ona, kdo musí přijít s iniciativou na jeho obnovu, pokud v tom vidí smysl," zdůraznil.