reklama

Ve svém inauguračním projevu Biden kladl důraz na jednotu USA. Řekl, že se Amerika nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. USA se musí spojit a bojovat proti těmto výzvám, řekl Biden a hovořil také o "naději". "Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila," uvedl nový prezident.

Donald Trump z Bílého domu odešel po osmé hodině místního času (14:00 SEČ). Na Adrewsově základně si před odletem prezidentského stroje Air Force One dopřál poslední ovace publika, salutování důstojníků a salvu 21 děl. Air Force One se vznesl za zvuku písně My Way Franka Sinatry a zamířil na Floridu, kde má Trump v Palm Beach sídlo Mar-a-Lago.

Ve svém projevu před odletem Trump hovořil o "čtyřech neuvěřitelných letech". "Společně jsme toho tolik dokázali, nebyli jsme běžná administrativa. Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," loučil se.

Biden, který je 46. prezidentem Spojených států, po úterním příletu do Washingtonu ze svého domovského státu Delaware přespal s manželkou Jill v Blair House určeném pro státní návštěvy Bílého domu a jeho prvním ranním programem byla účast na mši ve washingtonské katedrále svatého Matouše. Bidenovy a viceprezidentku Kamalu Harrisovou s manželem Douglasem Emhoffem doprovodili do katedrály členové Kongresu včetně šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, šéfa senátních demokratů Chucka Schumera, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a lídra sněmovních republikánů Kevina McCarthyho. Biden je v dějinách USA po Johnovi Kennedym druhý prezident-katolík.

Krátce před polednem místního času složil Biden a před ním Harrisová na západním schodišti sídla Kongresu přísahu. Právě v poledne (18:00 SEČ) i vypršel Trumpovi mandát a krátce předtím s ním letadlo přistálo na Floridě. Trump, který od své listopadové volební porážky hovořil o ukradených volbách, předem vyloučil svou účast na inauguraci, což před ním 152 let žádný úřadující prezident USA neučinil. Přítomen však byl Trumpův viceprezident Mike Pence i s manželkou Karen. Harrisová má ve viceprezidentském úřadě několik prvenství - je v něm první ženou, prvním občanem tmavé pleti a prvním Američanem s jihoasijskými kořeny. Přísahu složila asi čtvrt hodiny před polednem do rukou první členky Nejvyššího soudu hispánského původu Sonii Sotomayorové. Biden slib složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse.

K převzetí prezidentského úřadu na twitteru Bidenovi gratuloval i český premiér Andrej Babiš s tím, že se těší na rozvoj česko-amerického strategického partnerství. Blahopřál také prezident Miloš Zeman.

Na tribunách, na nichž při inauguraci bývá běžně 200.000 lidí, bylo dnes kvůli epidemickým opatřením jenom 1000 hostů včetně tří předchozích prezidentů Baracka Obamy, George Bushe mladšího, Billa Clintona a jejich manželek. Místo tisíců těch, kteří na inauguraci nemohli být, zavlálo před Kapitolem přes 190.000 vlajek.