Johnson evidentně odkazoval na nedávná slova regionální skotské premiérky a šéfky Skotské národní strany (SNP) Nicoly Sturgeonové. Ta po úspěchu své strany v parlamentních volbách minulý týden řekla, že bude usilovat o vyhlášení nového referenda o nezávislosti Skotska na Spojeném království. Sturgeonová ale zatím k uspořádání všelidového hlasování potřebuje souhlas Londýna.

Britské volby minulý čtvrtek jasně vyhráli Johnsonovi konzervativci, opoziční labouristé se slabým výsledkem skončili druzí. SNP si ve volbách naopak polepšila. Johnson krátce po volbách Sturgeonové řekl, že žádné nové referendum o nezávislosti Skotska nebude a že je třeba respektovat to předchozí z roku 2014. V něm se Skotsko rozhodlo pro setrvání v monarchii.

Johnson dnes před poslanci uvedl, že "parlament Spojeného království by měl slušně a s respektem hájit partnerství a unii" a odmítnout hlasy volající po rozdělení Spojeného království. Nový parlament přitom staronový premiér označil za "mnohem demokratičtější" než ten předchozí a jeden z "nejlepších, který země, kdy vytvořila". Poznamenal přitom, že v Dolní sněmovně je nyní zastoupen rekordní počet žen a etnických menšin. Johnson také zopakoval svůj slib, že jeho vláda zajistí brexit.

Následně promluvil lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který Johnsonovi pogratuloval k volebnímu vítězství a připomněl poslance ze své strany, kteří křeslo neobhájili. "Premiér dal mnoho, mnoho slibů a musí na sebe vzít odpovědnost a splnit je," řekl Corbyn, který podle BBC působil "poněkud unaveně a zkroušeně".

Labourista Lindsay Hoyle byl dnes poslanci potvrzen jako předseda Dolní sněmovny. Do této funkce byl zvolen těsně před koncem posledního zasedání britského parlamentu 4. listopadu a nahradil Johna Bercowa, který funkci zastával deset let. Hoyle po svém zvolení slíbil, že bude spravedlivý a nestranný.