reklama

Nová britská vojenská pomoc Ukrajině bude zahrnovat 2000 dronů a takzvaných sebevražedných dronů, které mají ukrajinské armádě umožnit lépe vyhledávat a zaměřovat invazní síly. "Spojené království bude nadále podporovat své ukrajinské přátele. Věřím, že Ukrajina může tuto válku vyhrát a vyhraje ji," uvedl britský ministerský předseda na twitteru.

Johnson, který na začátku září skončí ve funkci, navštívil Ukrajinu v den jejího státního svátku, jímž si země připomíná 31. výročí vyhlášení nezávislosti. Během své dohromady čtvrté letošní návštěvy ocenil Ukrajinu za její "nezlomný" odpor vůči ruské invazi a zdůraznil, že nyní není čas na "chatrný plán jednání" s Ruskem.

Na společné tiskové konferenci se Zelenským Johnson rovněž slíbil, že Británie a spojenci Ukrajiny budou stát "bok po boku" s Kyjevem a ukrajinským lidem. Podle Johnsona, kterého Zelenskyj oslovil "drahý příteli Borisi", je životně důležité, aby Evropa pokračovala ve své vojenské a hospodářské pomoci Ukrajiny, i když některé spotřebitele trápí rostoucí ceny energií a potravin.

"My také víme, že jestliže my platíme za špatnosti (ruského vůdce) Vladimira Putina v účtech za energie, Ukrajinci platí svou krví," zdůraznil Johnson, který se společně se Zelenským prošel centrem Kyjeva.

Británie patří mezi nejvýznamnější podporovatele napadené Ukrajiny. Oba kandidáti na funkci britského premiéra, dosavadní ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak, slíbili, že budou v podpoře Ukrajiny pokračovat.