Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson přijel na zámek Balmoral, Alžběta II. ho oficiálně odvolá z funkce

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Končící britský premiér Boris Johnson dorazil na zámek Balmoral ve Skotsku, kde jej královna Alžběta II. oficiálně odvolá z funkce, informovala televize Sky News. Budoucí premiérka Liz Trussová k zámku přijede zhruba o hodinu později.

Johnson před odletem do Skotska přednesl svůj poslední projev jako britský premiér, v němž hovořil o svých ekonomických, politických i diplomatických úspěších a vyzval k podpoře vlády nové premiérky.

Trussová a Johnson z bezpečnostních důvodů do Skotska odletěli ve dvou letadlech. Jde o běžný postup, který je užíván i při cestování členů královské rodiny, uvádí BBC. Přistání Trussové na letišti v Aberdeenu se zpozdilo kvůli husté mlze nad letištěm.

Šestadevadesátiletá Alžběta II. kvůli zdravotním obtížím v uplynulých měsících zrušila svoji účast na některých politických a společenských akcích. Ze stejného důvodu zřejmě přijímá Trussovou a Johnsona ve svém letním sídle Balmoralu, a nikoliv v Buckinghamském paláci, jak velí téměř dvousetletá tradice.

Královna oba státníky přijme v zeleném obývacím pokoji, který je běžně užíván spíše pro odpočinek královské rodiny než pro přijímání politických hostů. Bulvární deník Daily Express uvedl, že pokoj je symbolem prosperity a svěžesti a nábytek a koberec působí uklidňujícím dojmem.

Témata:  Boris Johnson Královna Alžběta II.

Související

Aktuálně se děje

8. prosince 2025 15:39

OBRAZEM: Kulturou posedlý Klempíř a ministr sportu Šťastný. Pavel přijal další kandidáty

Rozhovory s možnými členy příští vlády za Motoristy končí konzultace prezidenta Petra Pavla s kandidáty na ministry. Na Pražský hrad v pondělí dorazili pravděpodobný ministr kultury Oto Klempíř a poslanec Boris Šťastný, jenž má vést nově zřízené ministerstvo sportu, prevence a zdraví. Dostavit se původně měl i Filip Turek, který se ze zdravotních důvodů omluvil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy