reklama

Řecká vláda doufala, že by je Londýn mohl Aténám alespoň zapůjčit u příležitosti letošního 200. výročí začátku řecké války za nezávislost. Minulý týden i americký herec George Clooney opět vyzval k navrácení těchto skulptur do Řecka.

"Britská vláda zaujímá dlouhodobě jednotný postoj k těmto skulpturám: byly legálně získány lordem Elginem v souladu s tehdejšími zákony," řekl deníku Ta Nea Johnson s tím, že "rozumí silným emocím řeckého lidu". Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že Johnson jezdí na dovolenou do Řecka, kde má jeho otec vilu.

Podle řeckých médií Johnson tímto vyjádřením ukončil spekulace, že by Británie mohla i jen zapůjčit Elginovy mramory na výstavu k letošnímu řeckému výročí. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis po nástupu do úřadu v roce 2019 prohlásil, že jeho vláda je ochotna zapůjčit Londýnu artefakty, které dosud nikdy nebyly vystavovány v zahraničí, pokud Británie recipročně půjčí Řecku Elginovy mramory.

V roce 2014 přitom Britské muzeum zapůjčilo jednu z těchto soch do Ruska, kde byla vystavena ve slavné galerii Ermitáž v Petrohradě. Tím rozezlilo řecké představitele, tehdejší premiér Antonis Samaras to označil za provokaci. Samaras také uvedl, že Britské muzeum ve sporu s Aténami argumentovalo i tím, že artefakty nelze do Řecka vrátit, protože by jim uškodilo stěhování.

Řecko vede s Británií dlouholetý spor o sochy ze starověkého chrámu z Akropole, které do Británie přivezl začátkem 19. století tehdejší britský velvyslanec Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Nyní jsou vystaveny v Britském muzeu v Londýně. To je odmítá vrátit se zdůvodněním, že Bruce artefakty získal na základě smlouvy s Osmanskou říší, jíž bylo tehdy Řecko součástí.

reklama