Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson za nové kritiky stranických kolegů přistoupil k menším změnám ve vládě

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson dnes provedl "minirošádu" ve své vládě. Stalo se tak v době, kdy předseda vlády čelí nové vlně kritiky v návaznosti na skandál kolem sešlostí v Downing Street v čase lockdownů. Johnson nyní vyměnil šéfa vládní agendy v Dolní sněmovně či člena kabinetu, který zodpovídá za hlasovací disciplínu poslanců Konzervativní strany. Na obsazení ministerských postů se nic nezměnilo.

Novým hlavním "whipem", který dohlíží na to, aby poslanci hlasovali podle přání premiéra, se stal Chris Heaton Harris, který podobnou funkci plnil už v klubu konzervativců v Evropském parlamentu. Do nové funkce nastoupil místo Marka Spencera, který se přesunul na post "lídra Dolní sněmovny", kde nahradil Jacoba Reese-Mogga. Ten dostal novou funkci státního tajemníka pro "brexitové příležitosti a efektivitu vlády". Británie má také nového tajemníka pro bytovou výstavbu, podle médií už 11. za 12 let vlády konzervativců.

Změny přichází těsně poté, co musel Johnson začít hledat náhradu za několik vysoce postavených pracovníků své kanceláře. Minulý týden oznámili rezignaci mimo jiných šéf odboru komunikace Jack Doyle a Johnsonova dlouholetá poradkyně Munira Mirzaová.

Bývalá šéfka politického oddělení Downing Street odchod zdůvodnila nesouhlasem s premiérovou nepodloženou poznámkou o tom, že lídr opozičních labouristů Keir Starmer před lety coby šéf prokuratury dovolil sexuálnímu predátorovi Jimmymu Savileovi uniknout trestnímu stíhání. Podle Mirzaové se měl Johnson za křivé nařčení omluvit.

Tento týden poprask kolem tohoto premiérova tvrzení zesílil poté, co se Starmer v pondělí u sídla parlamentu ocitl v obklíčení demonstrantů, kteří na něj mimo jiné křičeli, že je "ochránce pedofilů". Několik konzervativních poslanců Johnsona vyzvalo k omluvě či stažení problematického výroku. Věc při tom souvisí se skandálem kolem možného porušování protiepidemických restrikcí v Downing Street, neboť Johnson slova o údajném selhání Starmera v Savileově kauze pronesl při rozpravě o předběžné zprávě vládní úřednice k aféře zvané Partygate.

Johnson kvůli ní čelí riziku vnitrostranického hlasování o důvěře a podle agentury Reuters je dnešní obměna vlády součástí snahy usmířit si vlastní poslance. Ihned po oznámení úprav se ale podle informací britských novinářů začaly objevovat jisté výhrady, zejména v souvislosti s pozicí Spencera, který je vyšetřován kvůli nařčení poslankyně Nusrat Ghaniové, že před dvěma lety přišla o vládní post kvůli své muslimské víře. Nejmenovaný poslanec řekl hlavní politické zpravodajce BBC Lauře Kuenssbergové, že premiér "slíbil změnu", ale "jenom to zhoršil".

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

10:59

Cesta ke slávě byla trnitá a plná zvratů. Jak se Kris Kristofferson proslavil?

Kris Kristofferson byl jedním z nejvýznamnějších umělců v historii americké country hudby, jehož cesta ke slávě byla netradiční a plná zvratů. Skladatel, zpěvák a herec se proslavil nejen svou vlastní tvorbou, ale i díky písním, které napsal pro jiné slavné umělce. Jeho kariéra se rozvíjela na pomezí hudby a filmu, což z něj činí mimořádně vlivnou postavu americké kultury.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy