"Během nadcházející zimy bude naším úkolem pomoci Ukrajině přežít a bránit se, zároveň zajistit, aby Rusko porozumělo, že svůj boj už prohrálo. Více vojenské podpory pro Ukrajinu, víc osvobozených území a lidí a efektivnější sankce znamenají lepší vyhlídky i pro mírovou diplomacii v dohledné budoucnosti," uvedl Káčer. Dodal, že poučením z roku 2022 je, že zlo musí narazit na sílu, nikoliv na slabost.

Šéf slovenské diplomacie odmítl falešná volání po okamžitém diplomatickém řešení, které by zahrnovalo výrazné ústupky částečně okupované Ukrajiny, či vytvoření základů pro zamrzlý konflikt a následně další válku. Dlouhodobější mír lze podle něj dosáhnout vítězstvím Ukrajiny.

"Rusko má podvratné koloniální a imperialistické snahy, které se v příštích letech nezmění, zvláště ne naším přičiněním. Musíme omezit schopnost Ruska platit a financovat svou dobyvační válku, jeho možnost podkopávat Ukrajinu a útočit na území NATO," uvedl Káčer. Dodal, že Ukrajina už nyní ve významné míře zajišťuje evropskou bezpečnost, protože vůči revizionistické mocnosti brání svobodu a demokracii.

Podle slovenského ministra Moskva nečekala nevídanou humanitární, politickou a vojenskou podporu Ukrajině, dále balíky protiruských sankcí od evropských zemí, Spojených států, Británie a dalších států či ztrátu vlastní pozice v rámci evropské energetiky.