Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadská provincie Ontario vyhlásila stav nouze kvůli pokračujícím protestům řidičů

Kanada
Kanada
Foto: Pixabay

Kanadská provincie Ontario dnes vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů proti koronavirovým opatřením. Uvedl to dnes premiér provincie Doug Ford.

Kanadský premiér Justin Trudeau se v dnešním telefonátu shodl s americkým prezidentem Joem Bidenem, že protesty řidičů na hranicích mezi Kanadou a USA mají výrazný dopad na cestování a pohyb zboží a musí skončit. Trudeau řekl, že jeho vláda zvažuje všechny možnosti, jak blokády ukončit, informovala agentura Reuters.

"Svolám kabinet, aby použil pravomoci k urychlenému přijetí nařízení, jež zcela jasně ukážou, že blokovat a bránit pohybu zboží, lidí a služeb po kritické infrastruktuře je nezákonné a postižitelné," poznamenal Ford. Zároveň uvedl, že proti protestujícím budou zavedeny nové postihy, včetně pokut a možného vězení za nedodržení vládních nařízení.

V telefonátu s Bidenem Trudeau řekl, že jeho vláda brzy podnikne opatření, aby vymohla dodržování zákonů ze strany demonstrantů. "Na stole jsou všechny možnosti, protože tyto aktivity, které jsou v rozporu se zákonem, musí skončit a také skončí," uvedl kanadský premiér. Odmítl sdělit podrobnější detaily o dalších krocích vlády kvůli obavám z násilí. "Jsme ale daleko od toho povolat armádu," dodal Trudeau.

Oba politici jednali především o situaci na hranicích, kde protestující řidiči svými nákladními vozy zablokovali některé významné komunikace. Shodli se, že "hranice nemůže být a nezůstane uzavřena" kvůli protestům. Mluvili také o tom, jakou roli mají občané USA v kanadských protestech. Někteří Američané se protestních akcí přímo účastní a američtí sympatizanti na podporu demonstrací vybírali peníze či pomáhali se zahlcováním tísňové linky v kanadském hlavním městě Ottawě.

Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy, která se nachází v Ontariu. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody. Podle kanadských úřadů a bezpečnostních expertů je mezi demonstranty i řada pravicových extremistů.

Situace má i ekonomické dopady. Začátkem tohoto týdne protestující zastavili dopravu na mostě mezi americkým Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou. Další blokády pak zastavily provoz na jednom z přechodů mezi americkým státem Montana a kanadskou provincií Alberta a ve čtvrtek pak ochromily dopravu na přechodu mezi Severní Dakotou a Manitobou. USA vyzvaly kanadskou vládu, aby blokády ukončila.

Témata:  Kanada

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:44

Česko se obává zavlečení slintavky a kulhavky. Jaká nová opatření platí?

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy