Server prověřil řadu důkazů, od původních technických plánů po rozhovory s inženýry specializujícími se na studium poruch přehrad. Všechno naznačuje, že katastrofální selhání betonového základu přehrady nenastalo samovolně.

Dva američtí inženýři, odborník na výbušniny a ukrajinský inženýr se rozsáhlými zkušenostmi v provozu přehrad, se domnívají, že vzhledem k satelitním a seismickým detekcím výbuchů v oblasti je nejpravděpodobnější příčinou kolapsu exploze nálože umístěné v údržbové chodbě, která prochází betonovým srdcem stavby, nazývanou galerie.

Inženýři upozornili, že přesný průběh událostí, který způsobil zničení přehrady, lze určit až po prozkoumání hráze po vypuštění vody z nádrže. Pokud by byla hráz špatně navržena nebo beton nekvalitní, eroze způsobená vodou procházející vraty by mohla způsobit poškození. Avšak tuto možnost považují za nepravděpodobnou.

Odborník na bezpečnost přehrad se domnívá, že k zničení přehrady je potřeba silný výbuch, a k tomu je ideální umístit výbušnou nálož právě do galerie. K podobnému závěru dospěl také ukrajinský inženýr.

Rusko a Ukrajina se ze zničení Kachovské přehrady a vodní elektrárny navzájem obviňují. Ukrajinská bezpečnostní služba SBU ale uvedla, že zachytila rozhovor mezi okupanty, ve kterém tvrdí, že vodní elektrárna a přehrada Kachovka byla vyhozena do povětří ruskou sabotážní skupinou.

Jde o další ze série indicií, které poukazují na Rusko jako na strůjce exploze. Nedávno publikované záběry z dronů prezentované agenturou AP také nepodporují ruské tvrzení o ukrajinském útoku. Podle Kremlu přehradu zničilo ukrajinské ostřelování, Kyjev ale tvrdí, že přehradu s elektrárnou zničily ruské jednotky výbuchem ve strojovně.

Agentura uvádí, že ačkoliv je převážná část samotné přehrady je ponořená pod vodou, její části, které jsou stále viditelné, nenesou žádné stopy po spáleninách nebo jizvy po šrapnelech typické pro bombardování, z jehož provedení Rusko obvinilo Ukrajinu.

Od té doby hladina vody v Kachovské přehradě v důsledku zničení hráze klesla o několik metrů. Také se zhoršuje poškození přelivné hráze a zemní vložky mezi staniční budovou a stavidlem.

Telegramový účet vodohospodářské státní společnosti Ukrhydroenergo upozornil na nebezpečné chemické a jiné infekční látky, které se uvolňují ze hřbitovů, toalet a skládek: "Mohou se dostat do studní a otevřených vod v oblasti zaplavené Rusy po výbuchu vodní elektrárny Kachovka."

V oblasti ovládané Ukrajinou bylo zaplaveno přes 3800 domů. Na pravém břehu bylo zachráněno více než 2500 lidí, včetně stovek dětí.