Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kellner přežil samotnou nehodu vrtulníku a zemřel později, stojí v žalobě

Petr Kellner
Petr Kellner
Foto: INT

Český miliardář Petr Kellner zřejmě přežil loňskou havárii vrtulníku v horách na Aljašce, zemřel však při čekání na přílet záchranářů, který trval příliš dlouho kvůli selháním firmy, která stroj provozovala, stojí podle listu Anchorage Daily News v nové žalobě podané jediným přeživším nehody, Čechem Davidem Horváthem.

Podle další žaloby pak po nehodě krátce zůstal naživu i horský vůdce Gregory Harms. Soudní dokumenty nicméně neuvádí, jak dlouho mohli být Kellner s Harmsem naživu, jaká byla příčina jejich úmrtí a zda mohli být zachráněni v případě rychlejší reakce.

Kellner a ostatní se na Aljašce věnovali heliskiingu, při němž účastníky vysadí helikoptéra na hřebeni či vrcholku hory a oni pak sjíždí na lyžích či na snowboardu dolů, kde je stroj zase vyzvedne.

Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci loni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.

Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou.

Horváth nyní žaluje firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě, mezi posledním obdrženým signálem od helikoptéry a upozorněním záchranářů na mimořádnou situaci totiž uplynuly asi dvě a půl hodiny.

Horváthova americká právnička Tracey Knutsonová v žalobě popisuje, čím si musel český snowboardista a Kellnerův fotograf projít. "Byl uvězněný v pomačkané helikoptéře, která byla plná sněhu, leteckého paliva a krve," stojí v dokumentu.

Horváth po nehodě strávil týden v jedné z aljašských nemocnic, která po čtyři dny uváděla, že se nachází v kritickém stavu. Podle Knutsonové měl zlomená žebra a vykloubená obě kolena, která mu museli lékaři operovat. Utrpěl rovněž omrzliny na rukou, kvůli nimž mu museli amputovat některé prsty na pravé ruce a všechny prsty na levé ruce.

"Kromě traumatu, kterým bylo okamžité úmrtí dvou jeho společníků a pilota, si musel pan Horváth prožít také smrt dvou společníků, kteří čekali na záchranu," píše se v žalobě.

Na společnost Soloy Helicopters míří také další žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdí, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti a provozní firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu.

Firma Soloy Helicopters v prohlášení uvedla, že nemůže komentovat probíhající soudní spory. Horváthovu žalobu se však podle sdělení snaží vyřídit mimosoudním vyrovnáním, jehož detaily nechtěla komentovat.

Témata:  Petr Kellner

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.