Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kellnerová žádá aljašský soud o prošetření nehody, při níž zemřel její manžel

Petr Kellner
Petr Kellner
Foto: INT

Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou požádala soud na Aljašce o prošetření nehody, při níž v roce 2021 tragicky zahynul její manžel, miliardář Petr Kellner, a další čtyři lidé. Na dotaz ČTK to dnes v tiskovém prohlášení uvedla investiční skupina PPF, která tak potvrdila informace aljašského zpravodajského webu craigmedred.news.

Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci předloni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.

Už z dřívější civilní žaloby, o jejímž podání informoval web Anchorage Daily News loni v dubnu, vyplynulo, že Kellner zřejmě přežil havárii vrtulníku v horách na Aljašce, zemřel však při čekání na přílet záchranářů, který podle žaloby trval příliš dlouho kvůli selháním firmy, jež stroj provozovala.

Kellnerová chce prostřednictvím své žaloby, kterou k aljašskému soudu podala 24. března, dosáhnout vyšetření případných pochybení letecké společnosti, která vrtulník provozovala, i možných selhání dalších subjektů, které se podílely na záchranných operacích, uvedla v prohlášení PPF.

"Podle dostupných svědectví byly záchranné jednotky na místo neštěstí povolány až několik hodin po havárii, a je tudíž evidentní, že některé osoby musely pochybit," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK mluvčí PPF Leoš Rousek.

Rodina Kellnerové podle něj původně chtěla s právními kroky vyčkat až do vydání závěrečné zprávy amerických úřadů k okolnostem tragédie. "Vyšetřování však ani po více než dvou letech není ukončeno. Vzhledem k tomu, že 27. března 2023 uplynula podle amerického práva dvouletá promlčecí lhůta pro podání občanskoprávních žalob, nezbylo rodině než urychleně konat," stojí v prohlášení.

Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy. Nehodu přežil jen Čech David Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou. Horváth loni zažaloval firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě.

Na společnost Soloy Helicopters mířila také žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdila, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti a provozní firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu.

Podnikatel a finančník Petr Kellner měl pověst jednoho z nejvlivnějších Čechů, podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2021 byl rok před smrtí 110. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 17,5 miliardy dolarů (asi 378 miliard korun). Kellnerová s rodinou je nyní na 102. místě žebříčku časopisu Forbes se jměním v hodnotě 16,8 miliardy dolarů (asi 363 miliard korun).

Témata:  Petr Kellner Renata Kellnerová USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Dorazí silné bouřky i pravé tropické léto

Příští týden už bude v Česku typicky letní. Podle ČHMÚ.cz odstartuje silnými bouřkami a prakticky každý den můžeme očekávat tropické teploty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala

Čeští politici reagují na americký útok v Íránu: Fiala a Černochová ho hájí, Babiš varuje před nebezpečím

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.