reklama

V pátek KLDR pohrozila "bezprecedentně" tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a Spojené státy uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení.

Podle japonských úřadů raketa letěla zhruba 66 minut a urazila vzdálenost kolem 900 kilometrů. Japonská vláda odpálení rakety odsoudila, Jižní Korea kvůli němu svolala zasedání národní bezpečnostní rady. Jihokorejský ministr zahraničí Pak Čin na bezpečnostní konferenci v Mnichově vyjádřil přesvědčení, že kroky komunistické země povedou k dalším sankcím mezinárodní komunity. Jeho americký protějšek Antony Blinken v Mnichově vyzval státy, které mají na KLDR vliv, aby sankce vymáhaly.

Loni KLDR odpálila rekordní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé rovněž varovali, že se KLDR může připravovat na první jaderný test od roku 2017. Jihokorejský šéf diplomacie Pak dnes vyjádřil přesvědčení, že se test může odehrát kdykoliv a výrazně by změnil situaci.

Příští týden podle Soulu uspořádají Jižní Korea a USA v Pentagonu cvičení, na kterém budou pomocí počítačových simulací trénovat společnou reakci na potenciální použití jaderných zbraní Severní Koreou. V následujících týdnech a měsících plánují Jižní Korea a USA řadu dalších vojenských cvičení v terénu, napsala agentura Reuters.

Severní Korea a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950 až 1953 skončila příměřím, a ne mírovou smlouvou. V Jižní Koreji je nyní umístěno kolem 28.500 amerických vojáků.