Jde už o čtvrtý raketový test za poslední dva týdny. OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje. Severokorejský vůdce Kim Čong-un opakovaně slíbil, že posílí obranu své země.

V pátek Severní Korea provedla zkušební odpal balistických raket krátkého doletu, které byly umístěné na železničních vagónech. Při předchozích dvou testech tvrdila, že úspěšně otestovala hypersonické střely, které je těžší zachytit prostředky protiraketové obrany, napsala BBC.

Podobná četnost raketových testů během ledna je nezvyklá. KLDR obvykle odpaluje rakety během politicky významných událostí v zemi, anebo na znamení nesouhlasu s americko-jihokorejskými vojenskými cvičeními.

Podle analytiků může Kim Čong-un využívat raketové testy, aby ujistil obyvatele své země, že ani v době ekonomických těžkostí nehodlá odsunout záležitosti národní obrany na vedlejší kolej. KLDR se potýká s nedostatkem potravin a chřadnoucí ekonomikou; na obojím se podepsaly jak mezinárodní sankce, tak izolace, do které se Severní Korea uzavřela, aby zabránila šíření covidu-19 na svém území.

Stagnují také rozhovory mezi KLDR a Spojenými státy, které chtějí, aby se Pchjongjang vzdal svých jaderných zbraní. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena minulý týden uvalila na Severní Koreu první sankce. Dnešní odpal tak může být snahou ukázat, že se KLDR nenechá Spojenými státy zastrašit, uvedla s odvoláním na odborníky na severokorejskou problematiku BBC.