Střely byly odpáleny kolem 10:15 místního času (2:15 SEČ) z pobřežního města Hamhung, které se nachází na východě KLDR. Velení jihokorejské armády v reakci na test uvedlo, že armáda je ve stavu pohotovosti a je připravena dokončit manévry, které provádí společně s americkými vojáky.

Řízené střely testované v poslední době Severní Korea označuje za "strategické", čímž vyjadřuje záměr opatřit je jadernými hlavicemi, píše agentura AP. Naposledy dvě takové střely KLDR vyslala 12. března z ponorky.

Rada bezpečnosti OSN zkoušky řízených střel Severní Koreji nezakazuje, na rozdíl od balistických raket. Experti ale upozorňují, že řízené střely vyvíjené KLDR rovněž představují vážnou hrozbu pro její sousedy, protože jsou navrženy tak, aby létaly v nízkých výškách, a dokázaly se tak vyhnout odhalení radarem.

Minulý týden Severní Korea otestovala mezikontinentální balistickou raketu, přičemž uvedla, že odpalování raket je "reakcí na ohrožení severokorejské bezpečnosti". Za to země považuje společné americko-jihokorejské cvičení, které podle ní může situaci vyhrotit až do "nepředvídatelné krize".

Rozsáhlé vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje Freedom Shield, které oba spojenecké státy zdůvodňují nutností reagovat na nebezpečí ze strany KLDR, potrvá do čtvrtka.

Dnes odpoledne místního času ale v jihokorejském přístavu Pusan přistála americká vrtulníková výsadková loď Makin Island, která se má zapojit do dalších společných americko-jihokorejských manévrů plánovaných do 3. dubna.

Loni Severní Korea odpálila rekordní počet více než 70 střel, včetně mezikontinentálních balistických raket schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

reklama