reklama

Vydání knihy se snažil u soudů neúspěšně zabránit Trumpův bratr Robert, poznamenal britský server The Guardian.

Knihy Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa) se prodalo 950.000 exemplářů včetně předprodeje, e-knih a audioknih. Pro newyorský nakladatelský dům Simon & Schuster jde o rekordní počet, i když v minulosti vydával i další kriticky laděné knihy o americkém prezidentovi.

Kniha Mary Trumpové vystřídala na prvním místě žebříčku prodejnosti portálu Amazon knihu někdejšího Trumpova poradce Johna Boltona. Ta vyšla ke konci června a rovněž ji vydalo nakladatelství Simon & Schuster.

Mary Trumpová líčí prezidentova otce Freda jako sociopatického tyrana, který ve všech ve svém okolí potlačoval laskavost a empatii, což se podle autorky následně podepsalo i na povaze nynějšího amerického prezidenta.

Trumpová tento týden v souvislosti s vydáním knihy poskytla řadu rozhovorů, v nichž svého strýce nadále kritizovala. V interview s listem The Washington Post řekla, že je Trump "očividně rasista" a dodala, že rasismus a antisemitismus je v jeho rodině předvídatelnou reakcí.

"Když jsem vyrůstala, bylo tak trochu normální slyšet je používat slovo na 'n' nebo používat antisemitské výrazy," řekla listu Trumpová s odvoláním na slovo nigger (negr). To se považuje v USA za výrazně hanlivé označení černochů, protože odkazuje na období otrokářství.

Ve čtvrtečním rozhovoru se pak novinářka Trumpové zeptala, zda někdy slyšela Trumpa používat rasistické výrazy. "Samozřejmě že slyšela. A nemyslím si, že by to kohokoliv mohlo překvapit, vzhledem k tomu, jakým je dnes jedovatým rasistou," odpověděla autorka nového bestselleru. V dalším rozhovoru na stanici ABC uvedla, že by měl Trump rezignovat, protože podle ní není schopen vykonávat svůj úřad.

V minulosti vyšlo o Trumpovi už několik kritických knih, většina z nich přitom pojednávala o jeho počínání v křesle nejmocnějšího muže světa či o údajném chaosu v Bílém domě. Kniha Mary Trumpové je první, která se týká jeho rodinného zázemí. V polovině června vyšla rovněž kniha reportérky The Washington Post Mary Jordanové o první dámě Melanii Trumpové.

reklama