Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kondoluje Putin, Erdogan i Hamás. Svět reaguje na smrt íránského lídra Raísího

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Pákistán prohlásil pondělí za den smutku na památku íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který zahynul při havárii vrtulníku v íránské provincii Východní Azerba. Na sociálních sítích o tom informoval pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf, který vyjádřil soustrast a solidaritu "s bratrským Íránem".

Libanonské proíránské šíitské hnutí Hizballáh vyjádřilo zármutek nad úmrtím Ebráhíma Raísího, kterého označilo za "ochránce hnutí odporu". Tamní vláda následně vyhlásila třídenní státní smutek.

Radikální palestinské hnutí Hamás rovněž kondolovalo íránskému nejvyššímu vůdci Alímu Chameneímu, íránské vládě a lidu, označujíc Raísího smrt za "nesmírnou ztrátu". Hamás ve své kondolenci zdůraznil solidaritu, kterou íránské vedení a Raísí projevovali od začátku války s Izraelem, která vypukla po útoku palestinských teroristických komand na jih Izraele 7. října 2023.

Palestinské hnutí ocenilo podporu zesnulého íránského vůdce pro palestinské požadavky a hnutí odporu proti Izraeli a vyjádřilo přesvědčení, že "dobře ukotvené instituce" pomohou Íránu překonat "důsledky této velké ztráty".

K projevům soustrasti se připojili i protivládní povstalci z Jemenu. Ve svém vyjádření na sociální síti X vůdce těchto povstalců, Muhammad Alí al-Húsí, napsal, že prosí Boha, aby poskytl útěchu rodinám prezidenta Raísího a členů jeho doprovodné delegace, kteří také zahynuli při havárii vrtulníku. Vyjádřil také přání, aby íránský lid zůstal oddaný svým vůdcům.

Hold Raísímu vzdal také indický premiér Naréndra Módí, který ocenil Raísího zásluhy na posílení bilaterálních vztahů mezi Indií a Íránem. Podporu íránskému lidu a vedení vyjádřily také vedení Spojených arabských emirátů, Kataru a irácký premiér Muhammad Šijá Sudání. Soustrast vyslovila i Evropská unie.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém prohlášení označil Raísího za skutečného vlastence Íránské islámské republiky a spolehlivého přítele Ruska. Podobné projevy soustrasti Íránu adresovalo i Turecko.

Předseda Evropské rady Charles Michel v pondělí jménem celé EU vyjádřil soustrast v souvislosti s úmrtím íránského prezidenta Ebráhíma Raísího, který spolu s dalšími osmi osobami zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu.

Čínský prezident Si Ťin-pching označil Raísího smrt za velkou ztrátu pro íránský lid. Podle slov mluvčího čínského ministerstva zahraničních věcí prezident Si dodal, že "čínský lid ztratil dobrého přítele."

Ruský prezident Vladimir Putin označil Raísího za vynikajícího politika, jehož smrt při havárii vrtulníku je nenahraditelnou ztrátou. "Raísí byl vynikající politik, jehož celý život byl zasvěcen službě své vlasti," prohlásil Putin. "Jako skutečný přítel Ruska neocenitelně osobně přispěl k rozvoji dobrých sousedských vztahů mezi našimi zeměmi," dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan také vyjádřil soustrast v souvislosti se smrtí íránského prezidenta, kterého označil za vzácného kolegu a bratra. Dodal, že jako kolega, který byl osobně svědkem Raísího snahy o mír pro íránský lid a Blízký východ, vzpomíná na íránského prezidenta s úctou a díkem. Na sociálních sítích Erdogan ujistil, že Turecko stojí v tomto obtížném období po boku Íránu. 
 

Témata:  Írán Ebrahím Raísí Vladimír Putin

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy