Na světě už zemřelo více než 200.000 lidí nakažených koronavirem, z toho více než čtvrtina ve Spojených státech. Na 120.000 obětí má nemoc covid-19 v Evropě, kde se však situace začíná pozvolna zlepšovat například v Itálii či ve Francii, kde statistici zaznamenali nejnižší denní bilanci obětí od konce března.
V Británii naproti tomu počet mrtvých překonal hranici 20.000. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že zatím neexistuje důkaz, že by lidé, kteří se z nákazy koronavirem vyléčili, byli před stejnou infekcí v budoucnu chráněni.
Poměrně pozitivní zprávy dnes přišly i ze Španělska, kde se sice počet úmrtí proti předchozímu dni zvýšil na 378, páteční bilance 367 mrtvých ale byla nejnižší za poslední měsíc. Rekordně nízkou denní bilanci ohlásila Francie, kde za poslední den zemřelo 369 lidí, a Itálie, kde bylo za 24 hodin mrtvých 415 - nejméně od poloviny března. Ve všech těchto zemích už delší dobu klesá i počet kriticky nemocných pacientů na jednotkách intenzivní péče a výrazněji přibývá vyléčených. V neděli se ve Španělsku budou moci po šesti týdnech domácí izolace poprvé venku projít děti do 14 let.
Poměrně dramatická je naproti tomu i nadále situace v Británii, kde za poslední den v nemocnicích zemřelo 813 lidí, nejvíce od úterý. Počet nakažených se blíží 150.000, za poslední den mělo pozitivní test na koronavirus téměř 5000 lidí. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že země prozatím neuvažuje o zmírnění karanténních opatření, která platí od minulého měsíce.
Nakažených přibývá rychle v Rusku, rekordní přírůstek 817 případů infekce ohlásilo Bělorusko. Denní nárůst počtu potvrzených případů naopak mírně klesl v Německu. Situace je relativně stabilní v dříve ostře sledovaném Íránu a Číně. Pevninská Čína oznámila za pátek 12 nových případů nákazy koronavirem, zatímco o den dříve jich bylo šest. Celkem v 11 případech si nově nakažení infekci přivezli ze zahraničí. V Íránu za poslední den zemřelo 76 lidí s nemocí covid-19, což je skoro o dvě desítky méně než v pátek.
V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 218 lidí, potvrzených případů je 7333.
Belgie, která má v přepočtu na obyvatele jednu z nejhorších bilancí z hlediska počtu mrtvých na světě, představila plán na postupné uvolňování některých opatření. Obchody chce otevřít 11. května, školy o týden později. V Polsku, kde počet úmrtí s koronavirem překonal 500, se od 4. května otevřou sportoviště pod širým nebem. Slovenské úřady zrušily karanténu jedné z pěti romských osad na Spiši na východě země, ve kterých toto opatření proti šíření koronaviru před 16 dny zavedly.
Vybraná opatření hodlají uvolňovat některé státy USA - Aljaška, Oklahoma a Georgia za určitých podmínek povolily otevřít restaurace či podniky poskytující péči o tělo. Od Američanů, kteří nově otevřené podniky navštíví, se ale očekává, že budou mezi sebou i nadále dodržovat rozestupy a zakrývat si nos i ústa.
Srí Lanka dnes znovu vyhlásila celostátní zákaz vycházení, který platí až do pondělního rána. Reagovala tak na zvýšení počtu případů nákazy, kterých je teď na ostrově 420. Karanténní opatření naopak začala zmírňovat Indie. V zemi platí až do 3. května zákaz vycházení kvůli obavám z šíření koronaviru, úřady ale teď povolily znovu otevřít menší obchody.
Jedním z asijských států nejhůře zasažených koronavirem je Singapur. Městský stát registruje 12.693 případů infekce, denní přírůstek se ale v porovnání se začátkem týdne snížil téměř o polovinu. V japonské metropoli Tokio se dnes nákaza potvrdila u dalších 103 lidí, což je nejnižší denní přírůstek od začátku týdne.
Související
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32