reklama

Jedním z nejhůře zasažených států v současné vlně epidemie je nejlidnatější Kalifornie. "Očekáváme, že budeme mít více mrtvých, než kolik na ně máme místa," řekl starosta Los Angeles Eric Garcetti s tím, že město již vyčerpalo veškeré kapacity na jednotkách intenzivní péče. V celém téměř 40 milionovém státu pak dohromady zbývají k dispozici asi tři procenta lůžek na JIP, počet hospitalizovaných osob přitom dál roste.

Analýza NYT přitom ukazuje, že Kalifornie není ojedinělým případem. Více než třetina Američanů nyní žije v oblasti, kde hrozí bezprostřední nedostatek lůžek na JIP, každý desátý pak tam, kde jsou již tyto jednotky zcela plné, nebo v nich zbývá jen pět procent míst.

Americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) by mohl ještě dnes schválit mimořádné nasazení další vakcíny proti covidu-19 v USA, tentokrát preparátu vyvinutého společností Moderna.

V případě registrace vakcíny by mohly americké státy obdržet už o víkendu prvních asi šest milionů dávek, které stačí na očkování tří milionů lidí. Již v neděli přitom do řady nemocnic a domovů pro seniory zamířily první asi tři miliony dávek již schválené vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

Rychlé proočkování populace je podle řady expertů zřejmě nejspolehlivějším způsobem, jak na mnoha místech předejít kolapsu zdravotnického systému. Podle expertů však bude trvat měsíce, než se podaří dostat preparáty k širokým vrstvám populace, velké množství lidí navíc vakcíně nedůvěřuje a očkování proto odmítá.

Ve snaze podpořit důvěru veřejnosti ve vakcínu se dnes nechali v Bílém domě před televizními kamerami naočkovat viceprezident Mike Pence (61 let) a šéf zdravotnické služby Jerome Adams (48 let). "Američané si mohou být jisti: Máme jednu bezpečnou vakcínu, a možná za několik hodin dvě," poznamenal Pence s odkazem na preparát společnosti Moderna, který by měl získat souhlas regulačních úřadů ještě dnes. Příští týden by se měl nechat veřejně naočkovat také nastupující prezident Joe Biden (78 let).

zdroj: YouTube

V této osvětové kampani však podle médií nápadně chybí dosluhující prezident Donald Trump (74 let). Ten se v období po volbách veřejně téměř vůbec neangažuje a soustředí se především na snahu o zvrácení své prohry poukazováním na údajné podvody, pro něž však zatím nepředložil relevantní důkazy. NYT poznamenává, že řada prezidentových přívrženců rovněž patří právě do tábora odpůrců vakcíny.

Ještě tento týden by první dávku vakcíny měli obdržet lídři v Kongresu. Ty k přednostní vakcinaci určila Národní bezpečnostní rada (NSC), aby byla zajištěna kontinuita vládnutí v případě neočekávaných situací. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (80 let) a lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell (78 let) ve čtvrtek uvedli, že se nechají naočkovat v několika příštích dnech. K přednostnímu naočkování se však mohou přihlásit i řadoví členové Kongresu.

reklama