reklama

Oba pacienti mají lehkou horečku, v ohrožení života nejsou. K jejich totožnosti hejtman Platter sdělil pouze to, že je oběma 24 let. Podle agentury APA přinejmenším jeden z nich pochází z Lombardie na severu Itálie, dlouhodobě ale žije v Innsbrucku. Kde se pacienti nakazili, zatím není jasné. Agentura Reuters s odvoláním na tyrolské úřady uvedla, že oba pacienti jsou Italové. Píše o tom Der Standard.

Tyrolsko, které sousedí se severem Itálie, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

Podezření na nákazu dnes ohlásila také spolková země Horní Rakousy, která hraničí s Jihočeským krajem. Pětapadesátiletý muž se po návratu z Itálie dostavil s příznaky podobnými chřipce do nemocnice v Linci. Výsledky testů v tomto případě zatím nejsou k dispozici.

Rakouské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je po celé zemi připraveno o pacienty s koronavirem pečovat 59 nemocnic. Nejvíce z nich je v Horních a Dolních Rakousech, které sousedí s Českem. Ve Vídni mají pro případné nemocné připraveno "až stovku lůžek".

V Itálii je podle nejnovější bilance 283 nakažených. Sedm lidí na nemoc COVID-19 zemřelo.

První potvrzený případ nakažení novým koronavirem dnes oznámilo Chorvatsko. Podle sdělení ministra zdravotnictví Villiho Beroše jde o mladíka, který minulý týden pobýval tři dny v Itálii. Mimo to je v rijecké nemocnici devět dělníků, kteří se mohli nakazit při práci v Itálii, napsal deník Večernji list.

O prvním chorvatském pacientovi s nákazou koronavirem informoval na společné tiskové konferenci s Berošem předseda vlády Andrej Plenković. Řekl mimo jiné, že mladý muž je v karanténě na Klinice infekčních onemocnění v Záhřebu, nicméně se cítí dobře a průběh jeho onemocnění je zatím mírný.

Ministr upřesnil, že infikovaný byl od 19. do 21. února na návštěvě v Milánu na severu Itálie. Zpravodajský server 24sata k tomu dodal, že mladík se jel podívat na fotbalový zápas, který se hrál na stadionu San Siro.

Úřady podle ministra nyní zjišťují osoby, s nimiž byl nakažený muž od návratu do Záhřebu v kontaktu.

Večernji list napsal, že mladík čtyři dny v hlavním městě pobýval, aniž tušil, že se nakazil. V pátek byl také ještě v práci. Až v pondělí se sám dostavil k epidemiologovi kvůli symptomům a vzhledem k tomu, že byl v Itálii. V izolaci je nyní testována také jeho dívka, s níž žije.

Kromě toho se nyní v Klinickém centru v Rijece nachází devět dělníků, kteří pracovali v Itálii v továrně, v níž bylo koronavirem infikováno 20 lidí, napsal Večernji list. Ředitel centra Davor Štimac k tomu řekl, že jeden z těchto devíti dělníků měl symptomy podobné chřipce a je nyní v izolaci. Čeká se na výsledky testů.

Chorvatsko, které je zejména v létě oblíbenou destinací Čechů, je tak už jedenáctou zemí v Evropě, kde bylo potvrzeno nakažení koronavirem, který se v prosinci začal šířit z čínského města Wu-chanu.

reklama