reklama

Kvůli epidemii a karanténním opatřením, která platí v desítkách zemí kvůli snaze šíření viru SARS-CoV-2 zabránit, přicházejí stále varovné zprávy týkající se očekávaného zpomalení ekonomiky. V německém automobilovém průmyslu hrozí kvůli koronavirové krizi zánik více než 100.000 pracovních míst, odhadl odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Organizátoři se kvůli koronaviru rozhodli zrušit i letošní mezinárodní autosalon v Detroitu.

Slovenská vláda oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům v hodnotě do jedné miliardy eur (27,3 miliardy korun) měsíčně. Peníze stát použije kromě jiného na proplacení větší části mzdy pracovníkům firem, které v souvislosti s pandemií musely z rozhodnutí úřadů uzavřít své provozy.

Kritická je nyní situace ve Španělsku, kde už nákaze podlehlo přes 6500 lidí. V Madridu podle úřadů docházejí volná místa na jednotkách intenzivní péče, přičemž analytici upozorňují, že španělské zdravotnictví zřejmě bude ve srovnání s jinými evropskými zeměmi zvládat koronavirovou krizi o něco hůře. Souvisí to podle nich s řadou úsporných opatření přijatých po roce 2011, kvůli nimž například ubylo nemocničních lůžek a přibylo lékařů a ošetřovatelů pracujících na částečný úvazek.

V Německu dnes počet nakažených překonal 50.000, úmrtnost je ale v porovnání s jinými sáty velice nízká - na nemoc COVID-19 zatím zemřelo 389 lidí. Pomaleji v posledních dnech přibývá infikovaných v Rakousku, kde má nákazu 8500 lidí a ve Švýcarsku, kde je nemocných přes 14.000.

Velice strmě oproti tomu roste bilance nakažených v USA.

Prezident Donald Trump v sobotu řekl, že uvažuje o vyhlášení krátkodobé, asi dvoutýdenní karantény pro New York, New Jersey a část Connecticutu, pak ale názor změnil a prohlásil, že žádná další omezení zatím nejsou zapotřebí. Australský premiér Scott Morrison dnes naproti tomu své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k dodržování dobrovolné izolace. Britský premiér Boris Johnson, který je sám nakažený, napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma.

Koronavirus se nadále šíří i ve státech jihovýchodní Asie. Nejhorší situace je podle dosavadních statistik v Malajsii, kde se dosud nakazilo 2470 lidí. Tamní úřady dnes oznámily 150 nových případů infekce. V blízkovýchodním regionu jsou počty nemocných nejvyšší v Íránu, kde se nakazilo více než 38.000 lidí. Zemřelo 2640 infikovaných, od soboty se číslo zvýšilo o 123.

Naopak v Číně, kde se choroba COVID-19 koncem loňského roku poprvé objevila a kde se jí nakazilo přes 82.000 lidí, se situace dlouhodobě zlepšuje. Dnes Peking ohlásil v pevninské Číně jen 45 nových případů nákazy. S výjimkou jednoho případu šlo o osoby, které do Číny přicestovaly ze zahraničí. Země se v obavách z druhé vlny epidemie rozhodla od soboty nevpouštět cizince přes hranice.

reklama