reklama

V úterý poprvé denní počet obětí v Brazílii překročil tisícovku. Oproti údajům za pondělí, kdy zemřelo 674 lidí s covidem-19, je to skokový nárůst takřka o dvojnásobek.

Brazílie je podle propočtu americké Univerzity Johnse Hopkinse po USA a Rusku třetí nejpostiženější zemí co do počtu nakažených, covid-19 zde byl potvrzen u zhruba 271.600 lidí. Za uplynulý den přibylo 17.400 nakažených, což je podle Reuters rovněž rekordním nárůstem během 24 hodin.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který se kvůli přístupu k řešení současné krize stal terčem kritiky, zároveň ale stále má mnoho stoupenců, oznámil, že prozatímní ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello dnes rozšíří doporučení k užívání léku hydroxychlorochin. Toto antimalarikum podle některých názorů pomáhá při léčbě covidu-19.

Bolsonaro poznamenal, že jeho 93letá matka má po ruce krabičku chlorochinu pro případ, že by lék potřebovala, a že tuto látku bere preventivně americký prezident Donald Trump.

Trump kvůli preventivnímu užívání hydroxychlorochinu čelí kritice, neboť při podávání léku hrozí vedlejší účinky, terapii ale v úterý obhajoval. Prohlásil, že tento lék poskytuje další úroveň bezpečnosti, důkazy k tomu ale nepředložil, napsal Reuters. "Lidé si na to budou muset udělat vlastní názor," dodal. Trump, pro kterého je Bolsonaro ideologickým spojencem, rovněž prohlásil, že kvůli koronaviru zvažuje zákaz vstupu do USA pro cestující z Brazílie.

reklama