Západ už po ruském vpádu na Ukrajinu zmrazil okolo poloviny ruských mezinárodních rezerv, tedy zhruba 300 miliard dolarů (téměř 7 bilionů korun), připomněla dnes agentura Reuters.

Rusko podle dnešního prohlášení Peskova udělá vše pro to, aby nedopustilo použití těchto rezerv. Jejich možné využití k zaplacení válečných reparací Ukrajině Peskov označil za "krádež". "Organizátoři tohoto procesu se snaží dovést do konce krádež našich devizových rezerv, které byly zcela nezákonným způsobem zablokovány," prohlásil Peskov.

Na otázku, zda je Rusko připraveno podílet se na obnově ukrajinské infrastruktury, kterou zničilo svými útoky, odpověděl Peskov záporně. "Ne, to nepřichází v úvahu," sdělil.

Rusko údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu přiznává. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na začátku listopadu prohlásil, že tyto útoky "účinně snižují potenciál ukrajinských ozbrojených sil".

Ukrajina je označuje za teror proti civilnímu obyvatelstvu, které je kvůli nim v řadě případů bez elektřiny, tepla a pravidelných dodávek pitné vody.