Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml protestuje proti zabavování ruských rezerv kvůli reparacím Ukrajině

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko hodlá bojovat proti možnému převedení zabavených ruských zahraničních rezerv Ukrajině, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Kremelský mluvčí tak reagoval na pondělní schválení rezoluce Valného shromáždění OSN, podle níž má Rusko zaplatit Ukrajině válečné reparace.

Západ už po ruském vpádu na Ukrajinu zmrazil okolo poloviny ruských mezinárodních rezerv, tedy zhruba 300 miliard dolarů (téměř 7 bilionů korun), připomněla dnes agentura Reuters.

Rusko podle dnešního prohlášení Peskova udělá vše pro to, aby nedopustilo použití těchto rezerv. Jejich možné využití k zaplacení válečných reparací Ukrajině Peskov označil za "krádež". "Organizátoři tohoto procesu se snaží dovést do konce krádež našich devizových rezerv, které byly zcela nezákonným způsobem zablokovány," prohlásil Peskov.

Na otázku, zda je Rusko připraveno podílet se na obnově ukrajinské infrastruktury, kterou zničilo svými útoky, odpověděl Peskov záporně. "Ne, to nepřichází v úvahu," sdělil.

Rusko údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu přiznává. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na začátku listopadu prohlásil, že tyto útoky "účinně snižují potenciál ukrajinských ozbrojených sil".

Ukrajina je označuje za teror proti civilnímu obyvatelstvu, které je kvůli nim v řadě případů bez elektřiny, tepla a pravidelných dodávek pitné vody.

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy