Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuleba řekl, jaký je největší problém, kterému Ukrajina čelí v boji proti Rusku

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Největším problémem, kterému Ukrajina čelí v boji proti Rusku, je obava jejích spojenců z eskalace konfliktu při schvalování nových opatření na podporu Ukrajiny. Uvedl to ve středu ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

"Od začátku rozsáhlé invaze je největším problémem Ukrajiny koncept eskalace, který ovlivňuje rozhodovací procesy našich partnerů," řekl Kuleba během rozhovoru se svým polským kolegou Radoslawem Sikorskim, který byl vysílán živě.

Více než dva a půl roku od začátku ruské invaze tlačí Kyjev na Západ, aby mu poskytl zbraně s dlouhým dosahem a povolení k jejich použití pro útoky na cíle hluboko v Rusku. Také žádá pomoc při sestřelování příchozích raket.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý varoval, že Západ si zahrává s ohněm, když zvažuje povolení pro Kyjev útočit na cíle hluboko v Rusku, a varoval před možností třetí světové války.

"Válka je vždy o množství vybavení: peníze, zbraně, zdroje. Ale skutečné problémy jsou vždy v hlavě," uvedl Kuleba. "Většina našich partnerů se bojí mluvit o budoucnosti Ruska... To je velmi znepokojující, protože pokud nebudeme řešit budoucnost zdroje hrozby, nemůžeme vypracovat strategii," dodal.

Ukrajina se silně spoléhá na západní dodávky zbraní a vybavení i finanční pomoc, aby mohla odolávat Rusku a bojovat proti jeho vojenským silám. Na začátku srpna Kyjev zahájil přeshraniční útok na ruskou Kurskou oblast, což ruský prezident Vladimir Putin označil za velkou provokaci. 

Témata:  válka na Ukrajině Dmytro Kuleba

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.