reklama

Útok na ruské síly u Čulakivky se odehrál poslední den loňského roku. Na Nový rok následoval zásah ruské jednotky u vsi Fedorivka, rovněž v Chersonské oblasti, kde jsou ztráty nepřítele stále upřesňovány, uvedl štáb.

Tvrzení Kyjeva o dalších vysokých ruských ztrátách přišlo poté, co ruské ministerstvo obrany v pondělí přiznalo, že v Makijivce u Doněcka na východě Ukrajiny po novoročním útoku ukrajinských sil podniknutém za pomoci raketometů HIMARS přišlo o život 63 ruských vojáků. Zareagovalo tak na tvrzení ukrajinské armády i neoficiální zprávy ze sociálních sítí, že nedělní zásah makijivské školy, kde byli umístěni zmobilizovaní ruští vojáci, si vyžádal stovky mrtvých a raněných.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své zprávě upozornil, že zničující ukrajinský zásah v Makijivce vyvolal v ruském informačním prostoru kritiku ruského velení a že ruské ministerstvo obrany se snaží svalit odpovědnost na úřady separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) i samotné zmobilizované vojáky. Zástupci DNR totiž v ruských televizích uváděli, že ukrajinský přesný zásah v Makijivce následoval poté, co ruští vojáci porušili bezpečnostní pravidla tím, že si zapnuli mobilní telefony.