Okupační jednotky si podle Kyjeva snaží udržet dočasně dobytá území a v určitých oblastech se soustředí na omezení operací ukrajinské armády. Jinde, například v okolí Bachmutu a Avdijivky na východě Doněcké oblasti, pokračují i nadále v útočných akcích.

Podle zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) bitva o město Cherson neskončila, ruské síly totiž vstoupily do nové fáze. Dávají přednost stažení svých sil přes řeku Dněpr v dobrém stavu, a chtějí tak ukrajinské síly pozdržet, místo aby se snažily ukrajinskou protiofenzivu úplně zastavit.

Stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny nařídil ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Na pravém břehu řeky leží středisko oblasti Cherson, jedno z největších měst, které se ruským vojskům podařilo během invaze na Ukrajinu dobýt.

Jak k tomu poznamenal americký institut, "ukrajinská protiofenzíva ve směru na Cherson, která probíhala od srpna - koordinovaná kampaň s cílem donutit ruské síly stáhnout se přes Dněpr bez nutnosti velkých ukrajinských pozemních ofenziv - pravděpodobně uspěla". Jak ISW dodal, ruské stažení ze západního břehu Dněpru pravděpodobně nebude jen "past, která má nalákat ukrajinské jednotky do nákladných bojů poblíž Chersonu, jak naznačila některá ukrajinská a západní média".

Tvrzení jednotlivých bojujících stran není možné nezávisle ověřit.