Laboratoř SydPath se za omyl připisovaný chybnému vyhodnocení údajů omluvila. Věc se týká 886 lidí a mylné vyhodnocení bylo podle ní zaviněno bezprecedentním objemem testů ke zpracování.

Laboratoř 25. prosince oznámila čtyřem stovkám lidí, že jejich test byl negativní. Následující den ale dostali zprávu, že šlo o omyl. Laboratoř přiznala, že výsledky testů byly vydány předčasně v době, kdy vyhodnocování ještě nebylo ukončeno. Ze skupiny 886 lidí se nákaza podle dnešního oznámení nakonec potvrdila u 486 z nich.

Omyl byl částečně zaviněn tím, že laboratoř, zavalená stěry, které čekaly na vyhodnocení, přešla z automatického systému čtení testů na ruční. Tak totiž mohla zajistit vyhodnocení většího počtu testů. Podle nového oznámení se nyní SydPath vrátila k automatickému systému a sníží počet sběrů, aby zachovala kvalitu výsledků.

K lidem s mylně vyhodnoceným testem patří také obyvatelka Sydney Stephanie Colonnaová, která má teď strach o svou rodinu. "Jestli se můj synovec a neteř nakazili, jsem vinna já, protože to já jsem je nakazila," řekla.

Ministr zdravotnictví státu Nový Jižní Wales Brad Hazzard řekl, že jsou laboratoře přetíženy velkým počtem testů. Možností nechat se otestovat v tomto australském státě ubývá a lidé často čekají na výsledky dlouho.

Před týdnem se v Novém Jižním Walesu vyhodnocovalo za sedm dní 117.000 testů, nyní je to 145.000. Vláda tohoto státu musela kvůli přibývajícím případům nákazy obnovit některá z opatření, která byla začátkem prosince zrušena.

V pětadvacetimilionové Austrálii se denně potvrzuje kolem 10.000 nových případů nákazy. Od začátku epidemie se tam covidem-19 nakazilo přes 1,2 milionu lidí a více než 13.600 jich po nákaze zemřelo.