Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Labouristé ovládli místní volby. Khan bude nadále starostou Londýna

Londýnský starosta Sadiq Khan
Londýnský starosta Sadiq Khan
Foto: Facebook

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Třiapadesátiletý Khan, který se v roce 2016 stal prvním muslimským starostou západního hlavního města, hladce porazil vyzyvatelku Susan Hallovou. Vítězství se podle agentur očekávalo, protože labouristé mají nad konzervativci navrch na celonárodní úrovni. Volební náskok se oproti minulým volbám ještě zvýšil. 

Místní volby začaly v Anglii a Walesu ve čtvrtek. Konzervativci kromě Londýna prohráli také v Manchesteru nebo Liverpoolu, celkem přišli v místních zastupitelstvech o téměř 500 křesel. Naopak labouristé dosáhli značných zisků. Dokonce získali na úkor úhlavních konkurentů i jedno parlamentní křeslo. 

Premiér Rishi Sunak musí vyhlásit termín všeobecných voleb tak, aby proběhly nejpozději 28. ledna 2025. Sám již uvedl, že plánuje hlasování v druhé polovině letošního roku. V sobotním vydání deníku The Daily Telegraph připustil, že voliči jsou frustrovaní.

Labouristé nejsou na celostátní úrovni u moci od roku 2010, ovšem v průzkumech mají dvouciferný náskok po celých 18 měsíců Sunakovy vlády. "Obraťme list za úpadkem a začněme národní obnovu s labouristy," prohlásil v sobotu jejich lídr Keir Starmer v regionu East Midlands. 

Témata:  Sadiq Khan Londýn Velká Británie

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.