Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov se rázně obořil na Izrael. Obhajuje požadavky Íránu

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: mid.ru

Rusko dalo Izraeli jasně najevo, že Írán "nechce eskalaci" napětí v regionu Blízkého východu. Uvedl to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na noční útoky v Íránu.

"Uskutečnily se telefonické kontakty mezi vedením Ruska a Íránu; našimi zástupci a Izraelci. V těchto rozhovorech jsme Izraelcům jasně řekli, že Írán si nepřeje eskalaci," řekl Lavrov v rozhovoru pro ruské rozhlasové stanice.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že Rusko se seznamuje s podrobnostmi útoku. Podle něj by bylo úder "předčasné komentovat" , dokud nebude jasná jeho povaha, napsala americká televize CNN.

"V každém případě se nadále zasazujeme za zdrženlivost stran a odmítnutí kroků, které by mohly vyvolat další eskalaci napětí v tomto složitém regionu," dodal Peskov.

Íránská protivzdušná obrana byla v noci na pátek v pohotovosti, kdy ve vzdušném prostoru zaznamenala několik menších podezřelých objektů. Několik amerických médií s odvoláním na představitele americké vlády napsalo, že šlo o izraelskou odvetu za víkendový dronový a raketový útok Íránu na Izrael.

Témata:  Írán Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy