Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov tvrdí, že Moskva má zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který uvedl, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. Evropská komise vzkázala, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese. V Brazílii přitom dnes zahájil svou zahraniční cestu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který uvedl, že Moskva má zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyzval v neděli k vytvoření mírové skupiny snažící se o ukončení války na Ukrajině. Skupina by podle něj měla být složena ze zemí, které se do tohoto konfliktu nezapojují, uvedl server Yahoo.

Lula da Silva dodal, že o této věci již hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem."Myslím si, že si musíme sednout za stůl a říct: Už toho bylo dost, začněme si povídat, protože válka nikdy nepřinesla ani nepřinese lidstvu žádný užitek," řekl.

Brazilský prezident nedávno kritizoval Spojené státy i Evropskou unii za to, že poskytují zbraně Ukrajině. Německo začátkem roku vyzvalo i Brazílii, aby Kyjev podpořila dodávkou zbraní, to ale Lula da Silva odmítl.

Brazilský prezident také zopakoval své tvrzení, že rozhodnutí zahájit válku "učinily dvě země", čímž podle Sky News zřejmě připsal část viny Ukrajině. Dodal, že ukončit konflikt bude obtížnější, protože bude třeba přesvědčit více zemí.

Lulova tvrzení odmítla například Evropská komise, která uvedla, že Rusko nese jako jediné zodpovědnost za nelegální a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. "Není sporu o tom, kdo je agresor a kdo oběť," řekl mluvčí komise Peter Stano.

V Brazílii přitom dnes zahájil svou cestu po několika zemích v regionu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruské ministerstvo zahraničí označilo Latinskou Ameriku za "spřátelený region", kde vzniká multipolární svět, o který usiluje i Moskva.

Podle něj má Moskva zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve. Obě strany konfliktu však odmítají vojensky ustoupit a mírové rozhovory ztroskotaly už loni na jaře.

Témata:  Sergej Lavrov Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy