Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov tvrdí, že Moskva má zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Nedělní výrok brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který uvedl, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. Evropská komise vzkázala, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese. V Brazílii přitom dnes zahájil svou zahraniční cestu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který uvedl, že Moskva má zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyzval v neděli k vytvoření mírové skupiny snažící se o ukončení války na Ukrajině. Skupina by podle něj měla být složena ze zemí, které se do tohoto konfliktu nezapojují, uvedl server Yahoo.

Lula da Silva dodal, že o této věci již hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem."Myslím si, že si musíme sednout za stůl a říct: Už toho bylo dost, začněme si povídat, protože válka nikdy nepřinesla ani nepřinese lidstvu žádný užitek," řekl.

Brazilský prezident nedávno kritizoval Spojené státy i Evropskou unii za to, že poskytují zbraně Ukrajině. Německo začátkem roku vyzvalo i Brazílii, aby Kyjev podpořila dodávkou zbraní, to ale Lula da Silva odmítl.

Brazilský prezident také zopakoval své tvrzení, že rozhodnutí zahájit válku "učinily dvě země", čímž podle Sky News zřejmě připsal část viny Ukrajině. Dodal, že ukončit konflikt bude obtížnější, protože bude třeba přesvědčit více zemí.

Lulova tvrzení odmítla například Evropská komise, která uvedla, že Rusko nese jako jediné zodpovědnost za nelegální a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. "Není sporu o tom, kdo je agresor a kdo oběť," řekl mluvčí komise Peter Stano.

V Brazílii přitom dnes zahájil svou cestu po několika zemích v regionu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruské ministerstvo zahraničí označilo Latinskou Ameriku za "spřátelený region", kde vzniká multipolární svět, o který usiluje i Moskva.

Podle něj má Moskva zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve. Obě strany konfliktu však odmítají vojensky ustoupit a mírové rozhovory ztroskotaly už loni na jaře.

Témata:  Sergej Lavrov Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.