Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Le Penová neuspěla. Volby ve Francii překvapivě ovládla levice

konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Levicová Národní lidová fronta (NFP) překvapivě zvítězila v předčasných parlamentních volbách ve Francii, předstihla centristickou alianci prezidenta Emmanuela Macrona i krajně pravicovou stranu Národní sdružení (RN). Uvedl to server France24.

Žádná strana však nezískala absolutní většinu v parlamentu, jak ukazují tzv. exit pooly čtyř předních průzkumných agentur, zveřejněné hned po skončení nedělního druhého kola.  

Podle médií by NFP měla mít v dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění, 172 až 215 poslanců, Macronova aliance Celkem (ENS) 150 až 180 poslanců a Národní sdružení Marine Le Penové 115 až 155 poslanců.

Tyto výsledky jsou nečekané, protože po prvním kole před týdnem se očekávalo, že ačkoli RN nezíská absolutní většinu, bude mít pravděpodobně možnost sestavit novou vládu.

Další vývoj je těžké předvídat vzhledem k rozložení sil v parlamentu. Jedním z možných scénářů je, že levice by mohla získat podporu centristických sil a vytvořit buď menšinovou vládu, nebo velkou koalici. V tomto případě by Macron možná musel jmenovat premiéra z řad levice, píše DPA.

Levicový blok je však vnitřně rozdělený a má rozdílné názory na mnoho zásadních politických otázek. Pokud se žádné straně nepodaří sestavit vládu, současný kabinet by mohl dočasně zůstat ve funkci, nebo by mohla být jmenována úřednická vláda.

Účast voličů byla ve druhém kole vysoká. Tři hodiny před uzavřením volebních místností (v 20:00) odevzdalo svůj hlas 59,7 procenta oprávněných voličů, což je nejvíce od roku 1981. 

Témata:  Francie volby ve Francii Marine Le Pen

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy