Státní čínský výzkumný ústav požádal o místní patent na experimentální americký antivirový lék remdesivir firmy Gilead Sciences, který by podle vědců mohl pomoci s léčbou nakažených novým koronavirem. Ten už zabil skoro 500 lidí a tisíce dalších infikoval. O čínské žádosti informovaly agentury Reuters a Bloomberg.
Americká společnost Gilead Sciences poskytla ve Spojených státech na experimentální léčbu koronaviru lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou. Látku nazvanou remdesivir před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.
Virologický ústav Čínské akademie věd v úterý oznámil, že požádal o patent pro Čínu k použití remdesiviru při léčbě. Žádost ústav, sídlící ve městě Wu-chan, tedy přímo v centru nynější epidemie, předložil 21. ledna společně s zdravotním ústavem vojenské akademie čínské armády.
A batch of #Remdesivir, an antiviral drug that will be put into clinical trials to test its efficiency on the novel #coronavirus, has arrived #China. Remdesivir has been used to treat Ebola infections abroad, it has shown fairly good vitro activity in related domestic research. pic.twitter.com/ZR1LKWuEl5
— ShanghaiEye (@ShanghaiEye) February 5, 2020
Žádost o patent namísto "nucené licence", umožňující vládě v případě nouze povolit výrobu patentově chráněného léku bez svolení vlastníka, podle agentury Bloommberg naznačuje, že Čína se souběžně se snahou omezit šíření nákazy snaží ukázat svůj respekt k duševnímu vlastnictví.
Podle agentury není jasné, zda či kdy čínské úřady pověřené ochranou duševního vlastnictví žádost ústavu schválí. Experimentální lék firmy Gilead zatím není nikde ve světě povolen či schválen.
Studie publikovaná minulý týden v New England Journal of Medicine uvádí, že stav pacientů s koronavirem ve Spojených státech se po užití přípravku remdesivir zlepšil.
Účinným způsobem jak koronavirus zvládnout může být kromě remdesiviru také přípravek chloroquine, využívaný k léčbě malárie. Vědci z wuchanského a čínského vojenského ústavu to uvedli v úterý v příspěvku zveřejněném v odborné publikaci Nature's Cell Research.
"I když bude žádost wuchanského ústavu schválena, úloha léku bude velmi omezená, protože Gilead stále vlastní základní patent," upozornil expert na duševní vlastnictví Čao Jou-pin z šanghajské společnosti Purplevine IP Service Co. "Jakékoli využití patentu musí vyžadovat souhlas Gileadu," zdůraznil.
Ani wuchanský ústav, ani firma dosud neodpověděly agentuře Reuters na žádost o podrobnější vyjádření.
Gilead nicméně minulý týden uvedl, že s Čínou spolupracuje při testování remdesiviru na malém počtu pacientů s koronavirem.
Témata: Čína, léky, koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58