reklama

Požár vznikl v oblasti, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších portugalských národních parků. Podle biologů již způsobil "obrovské škody" na místní flóře a fauně. Hasiči museli evakuovat jeden kemp a jedno další rekreační zařízení. Opustit své domy musely také tři desítky lidí a 11 lidí se lehce zranilo.

"Navzdory pozitivnímu vývoji je požár stále aktivní," uvedl zástupce šéfa civilní ochrany Miguel Cruz. Podle něj vzbuzují obavy některé oblasti, kde by se oheň mohl dobře šířit kvůli větru a suchu. Ze vzduchu dnes zasahovalo 14 letounů a vrtulníků, a to včetně speciálních hasících letadel Canadair.

Podle agentury AFP ale část obyvatel obcí, u kterých požár vznikl, hasiče kritizovala, že nezabránili rozšíření ohně na tak velkou plochu. Podle starosty jedné z vesnic Flavia Massana byli o víkendu hasiči nasazení v oblasti, kde se uskutečnil cyklistický závod a nikoliv u požáru. Ministerstvo vnitra slíbilo, že zásah prověří.

Portugalsko letos zažívá mimořádné sucho a má za sebou nejteplejší červenec od začátku měření. Podle státního ústavu na ochranu lesů od ledna do konce července ohně poničily na 58.000 hektarů porostů, o 59 procent více než činil desetiletý průměr za stejnou dobu.