Demonstrace vypukly v reakci na sobotní přiznání íránských revolučních gard, že ve středu omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě.

Tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Šamchání ujistil, že Teherán nehodlá žádné informace o letecké tragédii zatajovat. "Od počátku zde nebyl žádný záměr tajit příčiny nehody, obzvláště o její povaze a technické charakteristice," citovala Šamcháního íránská agentura IRIB.

Až do pátku přitom íránští představitelé popírali tvrzení některých západních činitelů, že Írán letadlo velmi pravděpodobně sestřelil. Teherán to označoval za lži. V troskách letounu zahynulo všech 176 lidí, vesměs Íránců či lidí s dvojím občanstvím.

"Lžou, že naším nepřítelem je Amerika. Náš nepřítel je právě tady," skandovali protestující před teheránskou univerzitou.

Pořádková policie už v sobotu zasáhla proti tisícům demonstrantů slzným plynem. Dnes do hlavního města přesunula posily.

Protestující dnes podpořil americký prezident Donald Trump. V jednom z několika tweetů v perštině vyzval představitele Íránu, aby demonstranty nezabíjeli. "Zapněte znovu internet a nechte novináře svobodně pracovat! Přestaňte zabíjet váš skvělý íránský lid!" napsal Trump. Dodal, že svět a hlavně Spojené státy se dívají.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví označil Trumpovy tweety za absurdní, uvedla agentura DPA. Prezidentovi položil otázku, zda stojí na straně Íránců, nebo proti nim, když zabil vlivného generála Kásema Solejmáního, jejich národního hrdinu. Musáví také poznamenal, že Trump nemá právo tweetovat v perštině, neboť roky Íránce terorizoval sankcemi a hrozbami.