Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lháři, USA nejsou nepřítelem! Protesty v Teheránu se opět vyhrocují

Írán
Írán
Foto: Pixabay

V Teheránu a dalších íránských městech dnes druhým dnem pokračovaly protesty. Demonstranti skandovali hesla proti režimu a nespokojenost dávali najevo i na sociálních sítích.

Demonstrace vypukly v reakci na sobotní přiznání íránských revolučních gard, že ve středu omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě.

Students in #Tehran avoid stepping on flags of USA&Israel,chanting: "our enemy is inside the country,they lie that it's America"!regime's ministry of education has painted US flags in universities to encourage enemity with west and spread hatred. pic.twitter.com/GgsUMaQoN8

— ?بامداد (@bamdad_azad) January 12, 2020

Tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Šamchání ujistil, že Teherán nehodlá žádné informace o letecké tragédii zatajovat. "Od počátku zde nebyl žádný záměr tajit příčiny nehody, obzvláště o její povaze a technické charakteristice," citovala Šamcháního íránská agentura IRIB.

Až do pátku přitom íránští představitelé popírali tvrzení některých západních činitelů, že Írán letadlo velmi pravděpodobně sestřelil. Teherán to označoval za lži. V troskách letounu zahynulo všech 176 lidí, vesměs Íránců či lidí s dvojím občanstvím.

"Lžou, že naším nepřítelem je Amerika. Náš nepřítel je právě tady," skandovali protestující před teheránskou univerzitou.

Pořádková policie už v sobotu zasáhla proti tisícům demonstrantů slzným plynem. Dnes do hlavního města přesunula posily.

Protestující dnes podpořil americký prezident Donald Trump. V jednom z několika tweetů v perštině vyzval představitele Íránu, aby demonstranty nezabíjeli. "Zapněte znovu internet a nechte novináře svobodně pracovat! Přestaňte zabíjet váš skvělý íránský lid!" napsal Trump. Dodal, že svět a hlavně Spojené státy se dívají.

To the leaders of Iran - DO NOT KILL YOUR PROTESTERS. Thousands have already been killed or imprisoned by you, and the World is watching. More importantly, the USA is watching. Turn your internet back on and let reporters roam free! Stop the killing of your great Iranian people!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 12, 2020

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví označil Trumpovy tweety za absurdní, uvedla agentura DPA. Prezidentovi položil otázku, zda stojí na straně Íránců, nebo proti nim, když zabil vlivného generála Kásema Solejmáního, jejich národního hrdinu. Musáví také poznamenal, že Trump nemá právo tweetovat v perštině, neboť roky Íránce terorizoval sankcemi a hrozbami.

Témata:  Írán Hasan Rúhání Demonstrace v Íránu Donald Trump USA

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy