Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.
V dopise podle serveru Pravda.sk akademici kritizují zpochybňování demokratických principů, odklon od západní zahraničněpolitické orientace a ignorování vědeckých poznatků. Upozorňují, že vláda svým jednáním vysílá mladým lidem signál, že na Slovensku nemají budoucnost. Tento přístup podle signatářů podkopává nejen vzdělávací systém, ale i celkový potenciál Slovenska. „Vyhánění tisíců talentovaných lidí do zahraničí je nezodpovědné plýtvání naším největším bohatstvím,“ píší akademici.
Dopis také varuje před pokračujícím rozdělováním společnosti a potenciálními tragickými následky, pokud vláda nezmění svůj přístup. Akademici apelují na premiéra Fica a jeho kabinet, aby respektovali hodnoty pravdy a demokracie, ukotvili Slovensko v mezinárodních demokratických strukturách, přestali legitimizovat dezinformace a vytvořili podmínky pro zastavení odlivu mladých talentů. Rovněž požadují výměnu nekompetentních lidí ve státní správě za odborníky a zvýšení prestiže vědy, vzdělávání a učitelského povolání.
Na otevřený dopis reagoval ministr školství Tomáš Drucker, který ocenil práci pedagogů a vyzdvihl důležitost vzdělání pro budoucnost Slovenska. Drucker uvedl, že jeho snahou je zlepšit podmínky ve školství a že si je vědom náročné situace, které školství čelí. Odmítl však politizaci školství a apeloval na politiky, aby přestali zvyšovat polarizaci společnosti. Zdůraznil, že školy by měly být místem respektu, tvořivosti a podpory, a slíbil setkání s učiteli v regionech, aby s nimi přímo diskutoval o aktuálních problémech.
Drucker zároveň upozornil na negativní vliv politického napětí na děti a vzdělávací systém. Podle něj je nutná spolupráce politiků, odborníků a celé komunity, aby se situace zlepšila. Ministr apeloval na všechny strany, aby hledaly konstruktivní řešení a přispěly k uklidnění situace. „Záleží mi na dialogu s každým, komu na školství záleží,“ uzavřel Drucker.
Napětí mezi akademickou obcí a vládou odráží hlubší problémy ve slovenské společnosti, které se projevují nejen v oblasti vzdělávání, ale i v širším politickém a společenském kontextu. Vývoj situace a ochota vlády reagovat na požadavky akademiků bude zásadní pro budoucí směřování země.
Témata: Robert Fico, Slovensko
Související
24. ledna 2025 16:49
23. ledna 2025 13:31
19. ledna 2025 18:37
13. ledna 2025 17:28
9. ledna 2025 16:11
8. ledna 2025 21:57