Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé na řeckých ostrovech opět demonstrovali proti migračním střediskům

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Demonstranti na řeckých ostrovech Lesbos a Chios dnes již čtvrtý den po sobě protestovali proti budování nových středisek pro migranty. Na Lesbu zůstaly uzavřeny obchody i úřady. Ostrovy v Egejském moři se již několik let potýkají s náporem běženců.

Informovala o tom agentura AP. Ve středu protestující házeli na policisty kameny a policie odpověděla slzným plynem, střety si vyžádaly přes 60 zraněných. Starostové z ostrovů Lesbos, Chios a Samos mají dnes v Aténách o situaci jednat s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Nová střediska pro migranty, která by měla podle předpokladu vlády fungovat už v létě, mají nahradit nynější přeplněné tábory. V nich a jejich okolí žije mnohonásobně více migrantů, než je kapacita těchto zařízení, a Řecko je proto za ně dlouhodobě kritizováno.

Nové tábory mají být větší, což se nelíbí místním obyvatelům, kteří očekávali, že vláda většinu běženců přemístí na pevninu. Někteří obyvatelé ostrovů si podle serveru Greek Reporter stěžují i na to, že někteří migranti jim například kradou ovce, kuřata či ovoce nebo ničí olivovníky, z nichž si dělají oheň, aby se zahřáli. Kvůli přeplněným táborům totiž mnozí migranti žijí v okolí táborů a pouze ve stanech.

Řecko se loni opět stalo hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pozemní hranici z Turecka do Řecka.

Témata:  Řecko uprchlické tábory uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy