Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lídři zemí EU zahájili mimořádný summit, dorazil za nimi Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj přijel do Bruselu.
Volodymyr Zelenskyj přijel do Bruselu.
Foto: Twitter Charles Michel

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes dopoledne zahájili mimořádný summit, během kterého mezi ně zavítá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfové unijních států chtějí vyjádřit jednotnou podporu Ukrajině a přislíbit další dodávky zbraní a finanční pomoc zemi, která se již téměř rok brání ruské agresi.

Odpoledne se budou bavit také o možnostech omezení rostoucího počtu migrantů mířících do Evropy nebo o podpoře evropských firem. Jednání však dnes začalo minutou ticha za oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii, uvedl mluvčí šéfa Evropské rady Charlese Michela.

Šéfové států a vlád unijního bloku dnes hned v úvodu svého setkání zdůraznili, že EU je připravena dál pomáhat a poskytovat podporu postiženým oblastem. Země evropského bloku již podle nich vyslaly do míst katastrofy na 1600 záchranářů.

Summit zároveň uvítal březnové uspořádání dárcovské konference v Bruselu, kterou organizuje švédské předsednictví EU s Evropskou komisí. Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 17.000 obětí.

"Je velmi důležité, aby EU navýšila podporu, kterou poskytuje Ukrajině," řekl krátce před zahájením summitu Michel, který vrcholným schůzkám lídrů předsedá. Podobně se při příchodu na jednání vyjadřovali také šéfové členských států, kteří hovořili o dalších dodávkách zbraní či rychlém přijetí protiruských sankcí. Zelenskyj, který před návštěvou summitu zavítal do Evropského parlamentu, se lídry podle unijních činitelů chystá požádat o rychlý přísun nových zbraní a munice v očekávaní ruské ofenzivy. Mluvit bude patrně také o rychlém vstupu své země do EU.

Summit by měl podle navrženého textu závěrů podpořit Zelenského mírový plán či zřízení mezinárodního centra pro vyšetřování zločinů na Ukrajině. Ocení také reformy Ukrajiny na cestě do EU, avšak nevyjádří se ke konkrétnímu časovému horizontu možného vstupu země do evropského bloku.

Svoboda Evropy je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, řekl Zelenskyj

Svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny, zdůraznil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném summitu Evropské unie v Bruselu. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil prezident země, která se s podporou západních spojenců už skoro rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Zelenskyj dnes také uvítal pokroky v přístupových jednáních Ukrajiny s unií a poděkoval za poskytnuté balíky finanční, vojenské i humanitární pomoci. Prezidenti a premiéři států evropského bloku budou dnes na schůzce v Bruselu jednat kromě jiného právě také o další pomoci Ukrajině.

Témata:  EU Summit EU Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy