Schůzka v takzvaném slavkovském formátu se uskutečnila na okraj konference pořádané v zámku Belá na jižním Slovensku. Vrcholní politici Česka, Rakouska a Slovenska se v rámci bližší spolupráce zemí střední Evropy takto setkávají od roku 2015.

"Mluvili jsme o potřebě dál pokračovat v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi a také o vládě práva a českém předsednictví," napsal Lipavský na twitteru.

"Otevřeně jsme diskutovali o situaci na Ukrajině, budoucnosti západního Balkánu a EU, vládě práva a regionální spolupráci. Shodli jsme se, že je třeba dál silně podporovat rozšíření EU a naše základní hodnoty," uvedl na twitteru slovenský ministr Káčer. Na facebooku později dodal, že se ministři shodli, že společným zájmem všech tří zemí je "ukončení ruské agrese na Ukrajině, a to bez omezení její nezávislosti, suverenity a územní celistvosti". Ukrajině bude trojice zemí podle Káčera "dál poskytovat všestrannou pomoc a podporu".

Otázku vlády práva v posledních letech EU řeší zejména s Maďarskem a Polskem. Tento týden Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.