Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

V příspěvku na sociální síti X, citovaném agenturou Reuters, Landsbergis označil navrhované změny za další ruskou hybridní operaci, jejímž cílem je šířit strach, nejistotu a pochybnosti o záměrech Ruska v Baltském moři. Dodal, že jde o jasnou eskalaci proti NATO a EU, která musí vyvolat odpovídající reakci.

Landsbergis reagoval na návrh ruského ministerstva obrany na revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři, který podle středeční zprávy agentury Interfax zveřejnila ruská vláda na svém webu.

Podle agentury Reuters Rusko navrhlo úpravu hranice kolem ruských ostrovů ve východní části Finského zálivu a v Kaliningradské oblasti.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová v reakci na snahy Ruska změnit námořní hranice v Baltském moři zdůraznila, že Moskva musí dodržovat úmluvu o mořském právu.

Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu s odvoláním na návrh usnesení ruské vlády informovalo, že podle dokumentu, který připravilo ministerstvo obrany, má Rusko v úmyslu vyhlásit část vodní plochy na východě Finského zálivu a u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem budou měřeny geografické souřadnice bodů, které určují polohu základních linií, a od nich se bude měřit šířka teritoriálního moře Ruské federace, jakož i přilehlá zóna u pobřeží a ostrovů.

Na hranicích s Finskem má ruská vláda v úmyslu upravit souřadnice v oblasti několika ostrovů a v blízkosti ústí řeky Narva. Na hranici s Litvou se měla prozkoumat oblast Kurské kosy, oblasti Mysu Taran, mysu jižně od Mysu Taran, jakož i Baltské kosy.
 
 

Témata:  Rusko Ruská armáda Litva

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.