MAAE ověřila, že Írán ve Fordo začal dodávat plynný hexafluorid uranu obohacený až na pět procent do kaskády 166 odstředivek IR-6 se zařízením, které usnadňuje obohacování uranu na různé úrovně čistoty.

Írán podle zprávy MAAE informoval, že zařízení plánuje využívat k obohacování uranu až na 20 procent, což je méně než 60 procent, na kterou obohacuje jinde, píše Reuters. K výrobě jaderné zbraně je zapotřebí uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Západní diplomaté nicméně opakovaně vyjádřili obavy ohledně instalace dílů, které mohou usnadnit a urychlit změny úrovně obohacování.

V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán, který tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům, pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.

Írán: Plán USA a Izraele uzavřít obranný pakt s arabskými státy zvýší napětí

Íránské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že plán Spojených států a Izraele uzavřít společný obranný pakt s arabskými zeměmi kvůli hrozbě íránských raket a dronů pouze zvýší napětí v regionu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Příchod cizinců do regionu... nevytvoří bezpečnost a stabilitu, ale je sám o sobě hlavní příčinou napětí a regionálních rozporů," uvedl podle íránských státních médií mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání.

Spojené státy a Izrael se snaží položit základy bezpečnostní aliance s arabskými státy, která by propojila systémy protivzdušné obrany na ochranu proti útokům íránských dronů a raket na Blízkém východě, píše agentura Reuters s odkazem na nejmenované zdroje, které obsah plánu znají.

Americký prezident Joe Biden 13. července v Izraeli zahájí svou první návštěvu Blízkého východu ve funkci šéfa Bílého domu. Navštíví také Západní břeh Jordánu, kde se setká s palestinským vedením. Z Izraele odletí Biden do Saúdské Arábie, kde má jednat s představiteli zemí Perského zálivu. Podle prohlášení Bílého domu bude jedním z témat jednání právě snaha zabránit hrozbám ze strany Íránu.

Mluvčí Bílého domu John Kirby ve čtvrtek řekl, že prezident chce jednat i o tom, jak mohou USA pomoci regionu s leteckou obranou. "Prověřuje se možnost spojit letecké obrany dohromady, aby vznikla účinnější letecká zábrana schopná řešit rostoucí hrozby ze strany Íránu," sdělil mluvčí.

Kanání však prohlásil, že "Amerika takové otázky vyvolává.. pouze s cílem zasít íránofobii a rozdělit země v regionu".