"Situace v oblasti poblíž Záporožské jaderné elektrárny je stále nepředvídatelnější a potenciálně nebezpečná. Jsem velmi znepokojen reálnými riziky jaderné bezpečnosti, kterým elektrárna čelí. Musíme jednat, abychom zabránili hrozbě vážné jaderné havárie a jejím důsledkům pro obyvatelstvo a životní prostředí," uvedl v prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi.

Podle něj byli experti z MAAE informováni, že Rusové zahájili evakuaci obyvatel z nedalekého okolí, kde žije většina zaměstnanců elektrárny. Grossi vyjádřil hluboké znepokojení nad stále napjatějšími a náročnějšími podmínkami, kterým musí personál a jeho rodiny čelit.

Grossi dodal, že experti MAAE na místě pravidelně slyší ostřelování. Zástupci MAAE už dříve uvedli, že Rusko skladuje vybavení, zbraně a výbušnini v turbínovém oddělení 4. bloku Záporožské jaderné elektrárny. 

Inspekce připomíná, že v červenci loňského roku ruská armáda umístila těžkou vojenskou techniku s municí, zbraněmi a výbušninami i do strojovny 1. bloku elektrárny. "Znovu zdůrazňujeme, že v případě mimořádné události na elektrárně s potenciálním únikem radioaktivních látek do životního prostředí pocítí důsledky nejen Ukrajina, ale budou mít přeshraniční charakter," uvedli inspektoři.

Podle serveru Ukrajinska pravda skladování zbraní a výbušnin v prostorách elektrárny narušuje jadernou a radiační bezpečnost jaderných zařízení v průmyslovém areálu ohrožuje jak personál jaderné elektrárny, tak obyvatele okolních měst a obcí.

Inspekce podle serveru opětovně apeluje na mezinárodní společenství, aby vyvinulo tlak na Rusko a zavedlo tvrdé sankce na podniky ruského jaderného průmyslu a jejich přidružené společnosti.

reklama