reklama

Macron se ráno šel podívat na zápas v judu a sešel se i s vedením několika japonských podniků, včetně automobilky Nissan. Ta spolupracuje s francouzským výrobcem aut Renault.

Ve společném prohlášení pak Suga a Macron uvedli, že je třeba zajistit "svobodný a otevřený prostor v indicko-pacifickém regionu". Agentura AFP k tomu napsala, že jde o poukaz na regionální ambice Číny, jež vyvolávají znepokojení v Japonsku i v západních zemích.

K tématu spolupráce v boji proti oteplování klimatu politici uvedli, že to neznamená "omezení, ale příležitost k inovacím a vytváření pracovních míst".

Došlo i na kontroverzní téma sdílené péče o děti. Japonský právní systém tento princip nezná. V prohlášení se uvádí, že Japonsko a Francie o tom budou jednat v zájmu dětí. Francie řeší případ svého občana žijícího v Tokiu Vincenta Fichota, který zahájil hladovku, protože neviděl své děti od doby, co jeho japonská manželka od něj před třemi lety i s dětmi odešla.

S Fichotem, který kempuje u nádraží poblíž olympijského stadionu, se ve čtvrtek sešli Macronovi poradci. Fichot řekl, že ho setkání zklamalo a že bude v protestu pokračovat. "Potřebuji výsledek, ne symbolické akce," citovala ho AFP.

Macron z Japonska odlétá na čtyřdenní návštěvu Francouzské Polynésie. Přijede tam týden pro protestu proti jaderným testům. Francie jich tam v letech 1966 až 1996 provedla přes 190, přičemž místní obyvatelstvo na nebezpečí radioaktivity nebylo vždy upozorněno.