reklama

Nafukovací bazény a bazénky se objevují všude; ve sdílených otevřených prostranstvích před panelovými domy, na malých balkonech a také na dvorcích domů na předměstích, kde okolní zeleň nedokáže zmírnit horko.

Obyvatelé Budapešti v honbě za ochlazením utíkají k příbuzným, kteří mají dům na zalesněném předměstí, anebo mají doma klimatizaci. Někdy tak musí sdílet životní prostor až s tuctem dalších příbuzných.

Někteří, jako Barnabás Kántor, berou svou práci s sebou i do bazénku. Devětadvacetiletý manažer sociálních sítí už několik dní pracuje za pomoci mobilního telefonu, zatímco sdílí bazén se svou ženou a švagrovou. Sestry nainstalovaly bazén před předměstským domem svých rodičů, kde celá rodina - aby unikla městskému vedru - pobývá týdny.

V samotném městě rodiny s malými dětmi během nejteplejší části dne často zůstávají ve svých klimatizovaných bytech a na své balkony se odvažují až poté, co slunce klesne nízko na oblohu, aby si děti mohly hrát ve vodě.

Ale pravidla ochrany starých budov v historickém centru Budapešti znemožňují instalaci klimatizace. Majitelé jinak ceněných bytů tam tedy tráví dny v zatemněných místnostech před elektrickými ventilátory.

Velký návrat slaví vodní hadice, které představují další relativně levný a časem prověřený způsob, jak zůstat v pohodě během dlouhých parných dnů. Obzvlášť si je oblíbily děti a domácí mazlíčci.

Maďarsko zažilo od poloviny června několik vln veder, přičemž denní teploty vystoupily na 40 stupňů Celsia a moc neklesly ani přes noc. Země nedávno překonala rekord v nejteplejší noci vůbec, když byla 26. července v Budapešti zaznamenána teplota 25,4 stupňů Celsia. Předchozí rekord 24,6 stupňů Celsia, naměřený ve městě Segedín (maďarsky Szeged), vydržel 128 let, dodala AP.