Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko nemá zájem na tom, aby NATO fungovalo jako blok zaměřený proti Číně

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarsko nemá zájem na tom, aby NATO fungovalo jako blok zaměřený proti Číně a nebude podporovat iniciativy Aliance namířené proti Pekingu. Dnes to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na summitu NATO ve Washingtonu, uvedl server Hungary Today.

V rozhovoru pro maďarskou státní televizi během summitu také uvedl, že přijetí Ukrajiny do NATO by mohlo narušit jednotu Aliance. Severoatlantická aliance přitom chce, aby se Ukrajina, která se nyní s podporou NATO brání ruské invazi, stala jejím členem, prohlásil generální tajemník Jens Stoltenberg.

Stoltenberg zdůraznil, že otázka není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy k tomu dojde, a označil tento proces za nezvratný.

"Práce, kterou nyní společně provádíme, zajistí, že když nastane správný čas, Ukrajina bude moci bezodkladně vstoupit. Není otázkou zda, ale kdy," řekl Stoltenberg.

"Nejrychlejší způsob jak ukončit válku, je válku prohrát. Ale to nepřinese mír, přinese to jen okupaci. Takže pokud nechceme, aby Ukrajina prohrála, pokud se nechceme sklonit před (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, musíme projevit odhodlání a rozhodnost," uvedl generální tajemník NATO.

Lídři členských států NATO ve středu na summitu vyjádřili hluboké znepokojení nad rostoucími vazbami mezi Čínou a Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu.

Čína ve čtvrtek reagovala na prohlášení ze summitu NATO kritikou, označujíc jej za plné bojovné rétoriky a obsahující provokace, lži a pomluvy. Spojenci v prohlášení uvedli, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruského válečného úsilí na Ukrajině a nadále představuje systémové výzvy pro Evropu a její bezpečnost.

Maďarsko udržuje s Čínou dobré vztahy. Premiér Viktor Orbán nedávno navštívil Peking, kde se setkal s čínským prezidentem a označil toto setkání za "mírovou misi".

V květnu navštívil Maďarsko čínský prezident Si Ťin-pching, kdy obě země podepsaly dohodu o strategické spolupráci. 

Témata:  Maďarsko NATO

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy