reklama

"Rouškám můžeme dát sbohem," prohlásil maďarský premiér ve videonahrávce zveřejněné na facebooku. Podotkl přitom, že v posledních několika měsících bylo zřejmé, že "pokud se chceme vrátit ke svým normálním životům, zdraví a šťastní, budou k tomu zapotřebí vakcíny, které nás před virem úspěšně ochrání". "Tohoto cíle jsme nyní dosáhli!" dodal Orbán a poděkoval všem, kdo k tomuto úsilí přispěli a rozhodli se nechat očkovat.

Server Hungary Today upřesnil, že roušky budou i nadále povinné například v nákupních centrech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorách, kde se naočkovaní lidé setkávají s těmi, kteří ještě vakcínu nedostali.

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie rozsáhle očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kromě toho se aplikují i preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Díky tomu je Maďarsko nejvíce proočkovaným členem EU, poznamenala agentura Reuters. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dostalo v Maďarsku obě dávky vakcíny více než 30 procent populace.

reklama