Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko se dohodlo na dodatečných dodávkách ruského plynu pro září a říjen

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská plynárenská společnost Gazprom bude do Maďarska v září a říjnu dodávat až 5,8 milionu krychlových metrů plynu denně nad rámec dlouhodobé smlouvy. O dosažení dohody o dodatečných dodávkách ruského plynu dnes informoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Gazprom už v srpnu do Maďarska nad rámec dlouhodobé smlouvy dodával až 2,6 milionu krychlových metrů plynu denně.

Dodatečné dodávky podle ministra posílí energetickou bezpečnost Maďarska a pomohou mu vyhnout se omezením kvůli možnému nedostatku plynu. "Maďarsko bude mít dostatek plynu," citovala ministra agentura MTI. Szijjártó rovněž uvedl, že zásoby plynu v Maďarsku nyní přesahují 36,5 procenta roční spotřeby, zatímco průměr v celé Evropské unii podle něj činí 21,5 procenta.

Podle dlouhodobé smlouvy uzavřené v loňském roce má Maďarsko dostávat 3,5 miliardy krychlových metrů ruského plynu ročně přes Bulharsko a Srbsko a další miliardu přes Rakousko. Dohoda s Gapromem byla sjednána na 15 let.

Zvýšení dodávek ruského plynu do Maďarska přichází v době, kdy Rusko dodávky plynu do Evropy omezuje. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickým problémy. EU však tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Maďarský premiér Viktor Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, vůči Rusku ale nezaujal tak vyhraněný postoj jako některé jiné země v Evropě. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku.

Orbán také prohlásil, že strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství ve válce. Budapešť podle Orbána nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce, aby tím trpěla maďarská ekonomika.

Témata:  Maďarsko zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy